REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: Społeczny ruch zmusi partie do jawności wydatków?

  • Autor: Gabriel Paździor
  • 24 października 2015 13:19

Ruszyła społeczna kampania, której celem jest zmiana prawa o finansowaniu partii. Na portalu CivilHub można zgłaszać poparcie, uwagi i wyrazić opinię o pomyśle.

Inicjatorzy kampanii stworzyli projekt, który poddali do oceny wszystkim obywatelom. Można go przeczytać w Internecie. Głównym celem jest zmiana ustawy o partiach politycznych. Obecnie dane o finansowaniu kampanii gromadzi Państwowa Komisja Wyborcza. Dostęp do nich wymaga wystąpienia o te dane i szukania ich w archiwach PKW.

- Uważamy, że partie korzystające ze środków publicznych powinny mieć obowiązek upubliczniania tych wydatków w formie elektronicznej - mówi Tomasz Wawrzyniuk w spocie internetowym promującym akcję.

Czas nie jest przypadkowy

Rozpoczęcie akcji przed wyborami ma wykazać, że pomysłodawcy nie są związani i nie chcą być kojarzenie z żadną siłą polityczną, która walczy o mandaty.

- Przez 30 dni będziemy zbierać poparcie pod samym rozwiązaniem - mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl Grzegorz Warzecha, założyciel CivilHub Foundation. – W pierwszy dzień odwiedziło stronę trzy tysiące osób. Potem powstanie internetowy dokument, nad którym może pracować, jednocześnie nawet tysiąc osób. Nasz portal to umożliwia.

Jeśli wszystko się uda ma powstać nowelizacja do ustawy, która zobowiąże partie do upublicznienia swoich wydatków. Celem jest złożenie projektu w Sejmie.

Poparcie ludzi nauki

Opinie o projekcie wyrazili Piotr Waglowski, prawnik i publicysta oraz dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Cały projekt moderować będzie Instytut Allerhanda.

Portal CivilHub jest własnością fundacji o tej samej nazwie. Celem, jaki przyświeca twórcom jest budowanie platformy wymiany pomysłów i poprawa jakości demokracji. Jest publikowany na otwartym kodzie, a wszystkie zamieszczane na nim treści są oparte o licencje Creative Commons. Pozwala to na nieodpłatne korzystanie z tych zasobów wszystkim.

- Z podobnych rozwiązań korzystają już organizacje pozarządowe i samorządy – mówi o samym portalu CivilHub Warzecha. – W tej chwili największym polskim miastem, które upublicznia swoje wydatki jest Gdańsk. W przyszłości będą następne.

Portal powstawał od 2009 roku, a działa od 2015. Siedziba fundacji mieści się w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA