REKLAMA

Wybory samorządowe 2018: Znów będzie problem z głosowaniem?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Piotr Toborek)/AT
  • 13 grudnia 2016 09:00
Wybory samorządowe 2018: Znów będzie problem z głosowaniem? W wyborach najważniejsze jest, aby dobrze przeprowadzić kampanię informacyjną (fot.shutterstock)

• W wyborach samorządowych w 2018 r. najprawdopodobniej znów będziemy korzystać z tzw. książeczek do głosowania, a nie z płacht.
• Większość ekspertów podkreśla, że nie ważne, jak będziemy głosować od strony technicznej, najważniejsze, aby dobrze przeprowadzić kampanię informacyjną.

29 listopada Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała spotkanie „Dialog dla wyborów”, podczas którego sprawdzano, czy wyborcom łatwiej jest postawić krzyżyk na karcie do głosowania w formacie płachty czy w broszurze.

Eksperci Fundacji Batorego nie są zadowoleni ani z przebiegu, ani z efektu spotkania. Mówią, że kluczowe jest, aby wyborca mógł łatwo znaleźć wybraną listę i kandydata. Po raz kolejny apelują o niezwłoczne rozpoczęcie prac projektowych nad nowymi wzorami kart do głosowania.

O rodzaje kart do głosowania spytaliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu.
Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych mówi jednak przede wszystkim o braku odpowiedniej informacji:

– Rzeczywiście, jak pokazały badania, zastosowanie książeczek sprawiło, że błędów pojawiło się więcej niż zwykle, ale moim zdaniem było to spowodowane przede wszystkim brakiem odpowiedniej kampanii informacyjnej. Oczywiście PKW coś tam w tym kierunku robiła, ale, jak widać, nie udało się dotrzeć do wyborców w wystarczającym stopniu. Taka kampania musi spoczywać zresztą nie tylko w rękach samej PKW, ale powinni się tym zająć fachowcy, którzy wiedzą, jak dotrzeć skutecznie do odbiorców, jakich metod użyć, by wyborcy – których kompetencje poznawcze są przecież
różne – wiedzieli, jak mają zagłosować.

Jak mówi, warto byłoby też zaangażować w jej planowanie i prowadzenie organizacje obywatelskie zajmujące się zachęcaniem do udziału w wyborach.

Z tym, że na przebieg wyborów mogła mieć też wpływ mało czytelna instrukcja, zgadza się prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS i Fundacji Batorego, który uczestniczył w badaniu.

– Składały się na nią dwa zdania wielokrotnie złożone, liczące w sumie 60 słów. Z analizy w aplikacji Jasnopis.pl wynika, że problemy ze zrozumieniem instrukcji mogli mieć gorzej wykształceni wyborcy – podkreśla w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Także Anna Ścisłowska z MamPrawoWiedziec.pl podkreśla przede wszystkim rolę edukacji:

– I nie myślę tylko o tłumaczeniu, jak mamy głosować od strony technicznej, ale także tego, po co i na kogo głosujemy. To ważne szczególnie w wyborach samorządowych, gdzie często wybieramy kilka osób z grona kilkuset kandydatów. To często rodzi znacznie większe problemy niż ta strona „techniczna” głosowania, która jest tylko niewielką częścią zadania edukowania, jakie spoczywa na państwie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA