REKLAMA

Wybory w Niemczech. Polscy politycy czują optymizm po sukcesie Merkel, ale są ostrożni ws. AfD

 • Autor: GP
 • 25 września 2017 09:20
Wybory w Niemczech. Polscy politycy czują optymizm po sukcesie Merkel, ale są ostrożni ws. AfD Niemcy wybrali CDU/CSU na lidera Bundestagu w wyborach w niedzielę (24 września). Ten demokratyczny werdykt pozwoli Angeli Merkel kierować RFN kolejne cztery lata. (fot.:pixabay.com)

Europosłowie Kazimierz Michał Ujazdowski i Ryszard Czarnecki (PiS) ocenili wybory w Niemczech jako dobry znak. Europa czeka teraz na nową, berlińską koalicję.

• Pewną obawą dla polskiej sceny politycznej stała się Alternatywa Dla Niemiec. Wyrażają ją politycy opozycji w Warszawie.

• W ocenie części komentatorów warto zaznaczyć, że słaby wynik SPD wpisał się w szersze porażki partii lewicowych w Europie.

 

W niedzielę niemieccy wyborcy zdecydowali, że w Berlinie nadal rządzić będzie Angela Merkel. Polityk będzie kanclerzem po raz czwarty, a w koalicję z blokiem chadeckim (CDU/CSU) wejdą najprawdopodobniej liberałowie (FDP) i Zieloni. SPD, którego liderem jest były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przechodzi do opozycji.

Polscy politycy w większości spodziewali się takiego wyglądu niemieckiej sceny politycznej po niedzieli. Za dobrą monetę przyjmują zwłaszcza pozostanie w roli kanclerza Angeli Merkel.

Kazimierz Michał-Ujazdowski

- (Jeszcze) zimą i wiosną tego roku politycy CDU/CSU nie byli pewni, że przypadnie im bezapelacyjne zwycięstwo - oceniał w Polskim Radiu, w dzień po wyborach w Niemczech, europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. W jego ocenie pozycja CDU/CSU osłabła mimo widocznego zwycięstwa nad SPD. 

Czytaj też: Co z reparacjami po wyborach w Niemczech?

O lider politycznego frontu chadeków polski polityk ma dobre zdanie. Nadmienił, że Merkel nie zmieni swojej polityki wobec Warszawy po tegorocznych wyborach. Można się spodziewać, że relacje pozostaną na dotychczasowym poziomie. 

Wydaje mi się, że kanclerz Merkel będzie nadal powściągliwa (wobec Warszawy) - dodawał były polityk PiS. - Niemcami rządzi polityk, z którym się w wielu sprawach spieramy, ale który w kilku kwestiach ma zbieżne podejście do naszego - skończył.

Za jedną ze spraw, które zbliżają Berlin i Warszawę można uznać stosunek do Rosji. Merkel, jako polityk racjonalny, ma mieć sceptyczne podejście do Władimira Putina, czym Kazimierz Michał Ujazdowski uzasadnił obowiązujące sankcje na Rosję.

- Merkel jest, bardziej niż przeciętny polityk w Europie, wrażliwa na imperializm Putina - konkludował w Polskim Radiu Ujazdowski.

Platforma widzi niebezpieczny trend

Znaczną część polskiej opozycyjnej opinii publicznej poruszył dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AFD). Przypomnijmy, że antyimigracyjna formacja jest od niedzieli trzecią siłą w Bundestagu.

Adam Szejnfeld (europoseł PO) w ostrym internetowym wpisie w niedzielę zrównał tę formację z rządzącym Polską PiS.

Ryszard Czarnecki

Ze strony PiS, w interesującym wpisie internetowym podsumował sytuację w Niemczech po wyborach Ryszard Czarnecki. Europoseł i wiceszef Parlamentu Europejskiego zwraca uwagę, że CDU wygraną dokonało "wyrównania rekordu Helmuta Kohla, który też  cztery razy był kanclerzem. To oczywiście sukces samej Angeli Merkel.

- To dobrze dla Polski, bo (Merkel) jest pragmatyczna w przeciwieństwie do bardzo ideologicznego Schulza, który jest antypolski - zderzył we wpisie dwie główne postacie Niemieckiej Polityki Czarnecki. - Rzecz rozgrywa się o to, kto będzie koalicjantem CDU, czy będzie wielka koalicja czarno-czerwona CDU-SPD, czy też tzw. koalicja jamajska, czyli CDU-CSU, liberałowie (FDP) i Zieloni. 

Recenzenci sceny politycznej

W ocenach komentatorów dominuje ostrożność. Wynik wyborczy bowiem pokazał jednoznacznie przesunięcie ciężaru sceny politycznej w prawo. Z jednej strony mamy bowiem dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AfD), z drugiej znów spadek lewicowej SPD. Wynik partii Martina Schulza jest najgorszym w historii nowoczesnej Republiki Federalnej.

- Wszędzie socjaldemokracja się cofa - akcentował w niedzielę wieczorem w TVP Info politolog prof. Kazimierz Kik. Przypomniał, że podobne wyniki odnotowały pokrewne SPD formacje w Norwegii czy we Francji.

Już w niedzielę na ręce kanclerz Merkel zaczęły się sypać gratulacje. Jednym z pierwszych, który je złożył, był prezydent Francji Emmanuel Macron. Jest on typowany jako jeden z kluczowych polityków, którzy będą z Merkel współpracować w Europie.

Macron poinformował na Twitterze w niedzielę, że złożył gratulacje kanclerz jeszcze tego wieczoru. - Będziemy z determinacją kontynuować naszą kluczową dla Europy i naszych krajów współpracę - zapewnił we wpisie wybrany na wiosnę prezydent V Republiki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA