REKLAMA

Wyłudzenia VAT. Morawiecki nie wyklucza Komisji śledczej, ale decyzji nie ma

  • Autor: GP/PAP
  • 21 września 2017 08:50
Wyłudzenia VAT. Morawiecki nie wyklucza Komisji śledczej, ale decyzji nie ma Mateusz Morawiecki chwali się, że udało mu się zastopować Karuzelę VAT. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

Wicepremier odnosił się do projektu powołania Komisji śledczej ds. VAT Kukiz'15. O ile posłowie Kukiza są zdeterminowani badać sprawę podatku, PiS nie podjęło jeszcze decyzji, co zrobić z inicjatywą Kukiz'15.

Mateusz Morawiecki zapytany w czwartek (21 września) o dalsze losy pomysłu powołania komisji ds. VAT, stwierdził, że do zainicjowania jej prac potrzebna będzie decyzja polityczna PiS. Bez tego wsparcia raczej nie zobaczymy jej w Sejmie.

- Powołanie Komisji śledczej ds, VAT to decyzja prezydium komitetu politycznego PiS - powiedział w stacji TVN 24 wicepremier i minister ds. finansów i gospodarki. - Nie ma jeszcze takiej decyzji konkludował.

Temat badania karuzeli VAT pojawia się nie po raz pierwszy. Jest to jeden z kluczowych gospodarczych postulatów formacji Kukiz'15. Posłowie Pawła Kukiza liczą, że sprawą zajmie się jeszcze ta kadencja Sejmu, choć trzeba jasno zaznaczyć, że jest to mało prawdopodobne.

Poseł i przedsiębiorca Marek Jakubiak (Kukiz'15) wypowiedział się w tej sprawie w poniedziałek (18 września) w Polskim Radiu 24.

- Nie chodzi już o same wyłudzenia, tylko o to, dlaczego urzędnicy, którzy ciężkie pieniądze biorą, przede wszystkim z PO, nie reagowali; ja to nazywam indolencją rządzenia, to jest grzech zaniechania, to jest przestępstwo, które Polskę kosztowało setki miliardów - stwierdził.

Pytany o to, czy chodzi o zaniechanie czy też działanie celowe, Jakubiak powiedział, że odpowiedź na to pytanie powinna dać właśnie komisja śledcza.

Ze strony PiS sprawę też komentował wicemarszałek Ryszard Terlecki. Polityk podkreślił, że z Komisją ds. VAT będzie jak z każdą komisją śledczą. - Będzie obserwowana w sposób specjalny przez media - ocenił we wtorek (19 września) Terlecki. Takie zainteresowanie zdaniem niektórych nie służy dobru postępowań w Sejmie.

Komisje śledcze to ciała sejmowe mające za cel wyjaśniać sprawy kluczowe dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego kraju. W założeniu mają dochodzić jawnie sytuacji, w których organy państwa zawiodły obywateli. Najważniejsze komisje śledcze badały sprawy: afery Rywina, afery Orlenu, prywatyzacji PZU, śmierci byłej posłanki Barbary Blidy, porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. W VIII kadencji Sejmu pracuje Komisja śledcza ds. Amber Gold.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA