REKLAMA

Wynagrodzenia: Posłowie w Islandii dostaną gigantyczne podwyżki

  • Autor: PAP/AT
  • 02 listopada 2016 10:03
Wynagrodzenia: Posłowie w Islandii dostaną gigantyczne podwyżki Komisja podkreśliła, że na rynku pracy nie ma żadnej posady, którą można by porównać do mandatu posła (fot.fotolia)

• Wszyscy islandzcy posłowie dostaną podwyżkę pensji o 44 proc. - do równowartości 9 tys. euro miesięcznie- podała komisja zajmująca się wynagrodzeniami osób na stanowiskach publicznych.
• Chodzi o to by zapewnić im pełną niezależność finansową

Komisja składa się z pięciu osób: trzech mianowanych przez parlament, jednej wyznaczonej przez Sąd Najwyższy i jednego przedstawiciela ministerstwa finansów.

W uzasadnieniu decyzji napisano, że w kraju, który boleśnie odczuł skutki kryzysu bankowego z 2008 roku, a w kwietniu br. został dotknięty skandalem wokół Panama Papers, "ma fundamentalne znaczenie, by posłowie byli finansowo niezależni".

Czytaj też: Budżet 2017: Morawiecki zaplanował znaczny wzrost wynagrodzeń

Podkreślono, że na rynku pracy nie ma żadnej posady, którą można by porównać do mandatu posła, a dotychczasowe wynagrodzenie nie odzwierciedlało czasu, jaki posłowie poświęcają na swoje obowiązki.

Islandzki parlament Althingi ma jedną izbę liczącą 63 posłów wybieranych na 4-letnią kadencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA