REKLAMA

Wypadek premier Beaty Szydło. Platforma zawiadamia prokuraturę

 • Autor: GP
 • 16 lutego 2017 13:02
Wypadek premier Beaty Szydło. Platforma zawiadamia prokuraturę Politycy PO w Sejmie ocenili, że w piątek (10 lutego) mogło dojść do przekroczenia uprawnień na drodze w Oświęcimiu. (fot.:facebook.com/JanGrabiec)

• Sytuacja wokół wypadku premier Beaty Szydło ciągle nie jest wyjaśniona.
• Opozycja oceniła, że informacje wokół wypadku wykorzystano politycznie do ataku na opozycję i próbuje się zrobić kozła ofiarnego z młodego mieszkańca Oświęcimia.
• - Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych - mówił poseł Cezary Tomczyk (PO). - W szczególności to dotyczy prokuratora tam na miejscu wypadku.
• Według towarzyszącej mu poseł Agnieszki Pomaski (PO), nadal nie odpowiedziano na kilka kluczowych pytań dotyczących tego zdarzenia.

- To co wydarzyło się w piątek (10 lutego) w Oświęcimiu, sam wypadek, pokazał słabość instytucji państwa - mówił w Sejmie w czwartek, blisko tydzień po opisywanym zdarzeniu poseł Jan Grabiec rzecznik PO. - To też pokazują wydarzenia, których jesteśmy świadkami od piątku - tak mówił o całości politycznej przepychanki wokół wypadku.

Politycy PO uznali, że wiele komunikatów ze strony opcji rządzącej, jakie padły w poprzednich dniach, ma na celu ukrycie prawdy o wydarzeniach z drogi obok dworca w Oświęcimiu. - Próbuje się zamieść sprawę pod dywan - mówił dalej poseł Grabiec w Sejmie. - Próbuje się zaszczuć tego młodego człowieka, który ma być kozłem ofiarnym opowieści. My się na to nie zgodzimy.

Platforma, w związku z budowaną przez stronę rządową narracją, chce stanąć po stronie "osoby słabszej", za jaką uważa młodego kierowcę.

- Dlatego władze klubu parlamentarnego były wczoraj (15 lutego) w Oświęcimiu. Dlatego rozmawialiśmy z lokalnymi samorządowcami i otwieramy biuro w tym mieście - powiedział poseł opozycji. Platforma sugeruje, że w sprawie wypadku mogą pojawić się osoby poszkodowane np. w procesie wyjaśniania sytuacji. - Będziemy z determinacją i mocą żądać wyjaśnienia tego wypadku - kończył Grabiec.

PO obawia się manipulacji w temacie wypadku i chce takie dezinformacje prostować.

Wydano wyrok. PO będzie działać i kieruje sprawę do prokuratury

Potem mówił poseł Cezary Tomczyk.

- Sąd jest od tego, by oceniać kto jest winny. W sprawie wypadku już wielu polityków wydało wyrok. Nasza konferencja nie będzie szukaniem winnych, tylko wystąpieniem w obronie zasad - zasad dotyczących wszystkich obywateli - mówił polityk Platformy. - Te zasady dotyczą też tego młodego człowieka z Oświęcimia.

Tomczyk akcentował, że wersja wydarzeń, którą miał przedstawić uczestnik wypadku, jest inna niż rządowa. - Odmówiono mu prawa do adwokata. Są też kontrowersje w kwestii badania lekarskiego. Co też ważne, ten młody człowiek został zatrzymany - wyliczał Tomczyk.

Poseł nie odmówił sobie nawiązań do wcześniejszego wydarzenia spod Torunia, gdzie kolumna MON miała złamać przepisy i też uczestniczyć w kolizji drogowej.

- W związku z powyższym zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych - konkludował swoje słowa Tomczyk. - W szczególności to dotyczy prokuratora tam na miejscu wypadku. (...) Urzędnicy pana ministra Błaszczaka i ministra Ziobry zdecydowali o tym, które prawa przysługują polskiemu obywatelowi - w domyśle kierowcy - PiS uderzyło w dwudziestolatka bo był w niewłaściwym miejscu.

Dla PO nie było podstawy do zatrzymania młodego Sebastiana.

Kolejny atak na Mariusza Błaszczaka

Ostatnie słowa padły z ust poseł Agnieszki Pomaski. Posłanka opozycji referowała, jak PO widzi w temacie wypadku politykę i działanie MSWiA.

- Minister Mariusz Błaszczak, zamiast skupić się na wyjaśnieniu przyczyn wypadku zaczął od atakowania opozycji. Pierwsza konferencja w sobotę była tego przykładem, to był brutalny atak - mówiła poseł. - A my nie wiemy i nie znamy odpowiedzi na kilka kluczowych pytań w tej sprawie.

Poseł chciała wiedzieć, o której godzinie w piątek (10 lutego) premier Szydło wyjechała z lotniska w Balicach. Pytała też o prędkość kolumny rządowej na drodze w Oświęcimiu. - Nie mamy rzetelnej informacji o stanie prawnym pojazdu wiozącego premier Beatę Szydło. Nie wiemy, czy był pojazdem uprzywilejowanym - mnożyła wątpliwości Pomaska.

Polityk PO stwierdziła w końcu, że wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński kłamał, gdy podawał informacje o początku pracy kierowcy pani premier. Mówiło się, że w piątek zaczął pracę około 18.

- Wiemy, bo BOR potwierdził to w oświadczeniu, że była to nieprawda - podpierała oskarżenie poseł. - Zaczął pracę rano.

Konsekwencją wypadku premier była jej hospitalizacja, która trwała także w czwartek (16 lutego). Jej współpasażerowie, ochroniarze odnieśli większe obrażenia od szefowej polskiego rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • wili 2017-02-16 15:35:41
  Do Inteligent po podstawówce: kim ty jestes ze nierozumiesz ze biale jest biale no chyba ze nierozumiesz poniewaz masz klapy na oczach z napise PO PO PO PO i za rzadow PO-ZSL byles w w grupie trzymajacej wladze i lubisz jak polakow sie wykorzystuje ,a panstwo polskie idzie na dno
 • wili 2017-02-16 15:19:43
  moi kochani z PO ,a gdzie wy jestescie ja ogladam szystkie programy informacyjne i nie widze konferencji prasowej w sprawie aresztowania arkadiusza Ł ps.HOSS przeciez wczoraj wasz posel w telewizji mowil ze tam gdzie krzywda ludzka to wy bedziecie no chyba ze to byla manipulacja
 • Inteligent po podstawówce 2017-02-16 14:00:44
  Do trzymajtuanietam: A ja myślę że to ty nie rozumiesz o co chodzi. Najpierw spróbuj sie sam wysilić zanim zaczniesz oceniać innych,
 • trzymajtuanietam 2017-02-16 13:31:59
  Jak "platforma" chce nadal trzymać w swoich szeregach takich posłów jak Cezary Tomczyk i Agnieszka Pomaska, to musi na specjalnym szkoleniu przekazać Im wiedzę o tym, że mleko jest białe a trawa zielona, bo pytają się władz rządowych o sprawy, które nawet dziecko z piątej klasy podstawówki, dobrze zna.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA