REKLAMA

Wysokość zarobków ma wpływ na dzietność?

  • Autor: Pulshr.pl/JS
  • 16 marca 2016 20:38
Wysokość zarobków ma wpływ na dzietność? Im wyższe płace, tym więcej dzieci (fot.:pixabay.com)

• Eurostat opublikował raport na temat dzietności w Europie (dane dotyczą roku 2014). 
• Wynika z niego, że na jedną kobietę w wieku 15-49 lat w Unii Europejskiej przypada 1,58 dziecka.
• Polska ze wskaźnikiem 1,32 wypada słabo nawet porównaniu do pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - zajmujemy ostatnie miejsce.

Blisko nas plasuje się tylko Słowacja z wynikiem 1,37. Za to najbardziej dzietnym krajem regionu jest Albania (1,78), a spośród krajów UE - Litwa (1,63).

Co ciekawe, we wszystkich krajach UE ze wskaźnikiem dzietności powyżej 1,65 (Belgia, Dania, Irlandia, Francja, Holandia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania) średnie zarobki wynoszą nie mniej niż 2965 euro (Francja) - nie licząc takich krajów jak Czarnogóra, Albania i Turcja, które nie należą do Unii.

Z kolei mieszkańcy wszystkich bez wyjątku krajów UE z dzietnością poniżej 1,4 (Grecja, Hiszpania, Włochy, Polska, Cypr, Portugalia i Słowacja) zarabiają średnio nie więcej niż 2410 euro (Włochy).

Pozostaje pytanie – czy to wyższe zarobki są przyczyną wyższej dzietności, czy oba te zjawiska nie są powiązane? Na rzecz pierwszej opcji przemawia także fakt, że w Wielkiej Brytanii Polski rodzą dzieci zdecydowanie chętniej niż w ojczyźnie. A na wyspach wskaźnik dzietności wynosi 2,1 w porównaniu do polskiego 1,32.

Czytaj więcej na pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA