REKLAMA

Za dwa lata wszystkie szkoły z dostępem do internetu

 • Autor: PAP/JS
 • 08 września 2016 14:46
Za dwa lata wszystkie szkoły z dostępem do internetu Według minister, zmiany w systemie muszą być przeprowadzone, bo w obecnych czasach potrzeba więcej matematyki, fizyki i nauk przyrodniczych. (fot.:Marcin Polak/flickr.com/CC BY 2.0)

• Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w Krynicy, że za dwa lata wszystkie szkoły w kraju będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu.
• Dodała również, że jednym z priorytetów rządu są zmiany w szkolnictwie zawodowym.

Szefowa MEN była gościem specjalnym panelu pt. "Znaczenie szkolnictwa w kształtowaniu przyszłych europejskich kadr", który odbył się w ramach 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

Zalewska zaznaczyła, że w Polsce tylko kilkanaście procent placówek ma dostęp do szerokopasmowego internetu. - Nie możemy denerwować się na nauczycieli, że w badaniach wypadają słabo, bo nie potrafią zastosować technik informatycznych. Oni to potrafią, tylko nie mają gdzie tego zrobić. Za dwa lata szerokopasmowy internet trafi do każdej placówki, taki projekt przygotowuje z ministerstwem cyfryzacji - dodała.

Zaznaczyła, że pieniądze na ten cel pochodzić będą m.in. z funduszy unijnych. Dodatkowo do szkół mają trafić m.in. interaktywne tablice oraz e-podręczniki.

Zalewska powiedziała, że z debaty społecznej, którą jej resort przeprowadził wynika, że edukacja nie przystaje do rzeczywistości. Zapowiedziała, że zmiany muszą koncentrować się na tym, żeby "człowieka widzieć w całości" czyli zadbać o niego od żłobka po uczelnię.

Według minister, zmiany w systemie muszą być przeprowadzone, bo w obecnych czasach potrzeba więcej matematyki, fizyki i nauk przyrodniczych. Podkreśliła również, że budowanie szkolnictwa zawodowego razem z pracodawcami jest priorytetem rządu.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: PiS dewastuje edukację, będzie wniosek o odwołanie minister Zalewskiej?

- Zmieniamy nawet nazwę, bo w Polsce "zawodówka" źle się kojarzy, teraz mówimy o szkołach branżowych. Chcemy, żeby to była pasja, żeby to była moda, żeby to był trend - mówiła.

Jej zdaniem w szkolnictwo zawodowe muszą w większym stopniu być zaangażowani pracodawcy, którzy powinni mieć wpływ nie tylko na program tych szkół, ale również przeprowadzać egzaminy. "U nas nie ma jeszcze tej kultury. Są co prawda przedsiębiorcy, którzy współpracują z poszczególnymi klasami, ale chcemy żeby to była norma" - dodała. Według niej pracodawcy oczekują od uczniów m.in. większych umiejętności pracy w grupie i odpowiedzialności za stanowisko pracy.

Zaznaczyła, że zmiany w systemie edukacji mają doprowadzić do tego, by wyrównywanie szans odbywało się nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach. "Dbamy również o te najmniejsze środowiska, one są troską zmian w edukacji" - powiedziała. Według niej z prowincji nie może zniknąć przedszkole i szkoła, bo - jak zauważyła - często te placówki stanowią np. centrum kultury, edukacji czy sportu.

Zmiany w edukacji mają dotyczyć też nauczycieli. Zalewska podkreśliła, że konieczne jest zbudowanie na nowo doskonalenia zawodowego nauczycieli. "Musi on (nauczyciel - PAP) zbudować relacje z dzieckiem, to musi być mistrz dla niego" - powiedziała.

Minister zapowiedziała, że program szkolny z matematyki i przedsiębiorczości przeanalizują eksperci z Giełdy Papierów Wartościowych oraz z NBP. Mają oni dodać takie zadania, dzięki którym uczniowie mają dowiedzieć się m.in. jak wyliczyć swoją zdolność kredytową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA