REKLAMA

Za spór wokół TK zapłacą wszyscy Polacy

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 11 sierpnia 2016 10:24
Za spór wokół TK zapłacą wszyscy Polacy Jeśli TK odrzuci ustawę uchwaloną przez PiS, grozi to ponownie paraliżem tej instytucji. To z kolei pociągnie, jak pisze "Rzeczpospolita", nie tylko skutki polityczne. (Lukas Plewnia/flickr)

Jeśli rząd nie będzie publikował wyroków Trybunału, musi się liczyć z wypłatą odszkodowań - przypomina "Rzeczpospolita".

Dzisiaj, 11 sierpnia, Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK - zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jeśli TK odrzuci ustawę uchwaloną przez PiS, grozi to ponownie paraliżem tej instytucji. To z kolei pociągnie, jak pisze "Rzeczpospolita", nie tylko skutki polityczne.

Jak przypomina dziennik, oprócz orzeczenia o ustawie o TK w marcu br., Trybunał wydał jeszcze 21 innych wyroków, dotyczących ważnych spraw dla różnych grup społecznych. Żaden z nich nie został jeszcze opublikowany.

Wśród wyroków znalazły się m.in. takie sprawy, jak unieważnienie przepisów o wygórowanych opłatach komorniczych, ujęcie się za niepełnosprawnymi kandydatami na kierowców czy potwierdzenie konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich - informuje dziennik.

Pytani przez „Rz" prawnicy są zgodni: zaniechanie publikacji wyroków TK może być podstawą do starań o odszkodowanie od państwa. - Dotyczy to sytuacji, w których brak publikacji wyroku ma bezpośredni wpływ na adresatów uchylonych przez TK przepisów - wyjaśnia "Rz" Artur Sidor, radca prawny, wspólnik w kancelarii Pietrzak Sidor i Wspólnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA