REKLAMA

"Zadziwiają mnie reakcje tzw. elit w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jakoś dziwnie te elity milczały..."

 • www.portalsamorzadowy.pl
 • Autor: Agnieszka Widera
 • 06 stycznia 2016 00:26
"Zadziwiają mnie reakcje tzw. elit w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jakoś dziwnie te elity milczały..." Ludzie niemający mandatu demokratycznego brali się za decydowanie o ustroju, porządku i prawie w Polsce. To należało stanowczo przerwać - zauważa Jerzy Kropiwnicki (fot.:YT)

Portalsamorzadowy.pl z okazji święta Trzech Króli porozmawiał z Jerzym Kropiwnickim, byłym prezydentem Łodzi, który był inicjatorem obywatelskiego projektu ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Kandydat Senatu do Rady Polityki Pieniężnej NBP wypowiedział się także na temat ostatniego - powyborczego - gorącego okresu w polskiej polityce, a także afery wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- Zadziwiają mnie reakcje tzw. elit w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jakoś dziwnie te elity milczały, kiedy forsowano ustawę, która była wyraźnym łamaniem zasad. Kiedy chodziło nie tylko o wybór tej czy innej liczby członków TK, ale także o budowanie z Trybunału bastionu – trzeciej izby ustawodawczej, której nie można już było ani zmienić, ani zawetować tego, co ustaliła w swoim gronie.

Proszę zauważyć, że ku zaskoczeniu wielu ekspertów (ale żaden nie wziął wtedy pióra czy klawiatury do ręki, żeby zaprotestować) TK przyznał sobie prawo do określania, w jakiej wysokości ma być kwota wolna od podatku i podjął w tej sprawie stosowną uchwałę. Trybunał ustalił, że może podejmować sprawy nie tylko wniesione przez podmioty w poprzedniej ustawie wyraźnie określone, ale także z własnej inicjatywy.

W tym momencie pojawiał się organ, który, nie mając demokratycznego umocowania, tworzył prawo w danym kraju, przekraczał swoje kompetencje. Ludzie niemający mandatu demokratycznego brali się za decydowanie o ustroju, porządku i prawie w Polsce. To należało stanowczo przerwać - zauważa Jerzy Kropiwnicki.

- Ale czy pana zdaniem zmiany należało wprowadzać tak szybko, podczas wieczornych posiedzeń i nocnych głosowań - dopytuje Agnieszka Widera z Portalsamorzadowy.pl.

– Chciałem tylko przypomnieć, że parlament w Polsce dopiero w okresie PO kończył sobie pracę o którejś tam godzinie. Pamiętam, a byłem posłem I i III kadencji, że kończenie obrad o północy nie było niczym dziwnym. Sorry, ale nie rozumiem czemu się tu dziwić. Proszę powiedzieć pielęgniarkom, że dziwaczną jest praca po zmroku. Bez przesady - mówi Kropiwnicki.

Cały wywiad pod tym linkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Podatnik 2016-01-06 16:35:14
  Do ROBOLE pl16: Pan Kropiwnicki dziwnie dyskretny - nie podał adresu na którym można zadawać pytania. Z odpowiedzi widzę że też ma Pan swoje. Pozdrawiam
 • Katon 2016-01-06 16:24:36
  Do LUD PROSTY: Proszę wyliczyć te przywileje. O ile to możliwe proszę przy tym pamiętać o ósmym przykazaniu.
 • FRAJERZY - lp 2016-01-06 14:59:23
  Do ROBOLE pl16: Robotnika trzeba zrównać z chłopem!
 • ZYSKODAWCY2016 2016-01-06 14:03:08
  Do LUD PROSTY: Może będzie mniej oszukaństwa, korupcji, wyzysku.
 • LUD PROSTY 2016-01-06 13:57:07
  Tzw. elity chyba boją się o utratę swoich, nie zawsze zasłużonych przywilejów - może z budżetu państwa, coś trfi ,także do ludu prostego.
 • ROBOLE pl16 2016-01-06 08:56:31
  Do Podatnik: 1. Czy rolnicy będą płacić podatek dochodowy PIT? 2. Czy zdrowi rolnicy, będą przechodzić w wieku 55lat na tzw. rentę strukturalną? 3. Czy rolnicy będą otrzymywać po 100tys.zł.bezzwrotnej premii? 4. Czy tylko rolnicy (min.5lat zamieszkania i pracy w gosp.) będą mieli prawo do zakupu ziemi?
 • Podatnik 2016-01-06 01:01:59
  OK. Rytuał spełniony. A tak na serio - jakie są poglądy p. Kropiwnickiego na: - stopy procentowe - - sytuację na giełdzie - finansowanie innowacyjnej gospodarki - wpływ globalnego spowolnienia gospodarczego na zdolność polskiej gospodarki do finansowania nowych programów społecznych. Czy tutaj też stać go będzie tylko na frazesy? Jest już tak długo na świeczniku że żadne 100 dni mu się nie należy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA