REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę: Biskupi solidarni ze związkowcami. Apelują do wiernych

  • Autor: GP
  • 20 czerwca 2016 10:14
Zakaz handlu w niedzielę: Biskupi solidarni ze związkowcami. Apelują do wiernych Biskupi piszą do wiernych: W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Czterech biskupów napisało list do wiernych południowych diecezji, w którym gorąco zachęcają do poparcia zakazu handlu w niedzielę.
• Projekt wprowadzający ten zakaz jest w Sejmie na etapie zbierania poparcia.
• Duchowni przytaczają przykłady państw europejskich, które mają takie regulacje.

Czterech biskupów diecezji południowej Polski wyraziło swoje poparcie nową inicjatywą obywatelską. Przypomnijmy, że w Sejmie został zgłoszony komitet popierający zakaz handlu w niedzielę. Propozycja obywatelska jest na etapie zbierania podpisów.

Apel wystosowali biskup opolski Andrzej Czaja, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak i metropolita katowicki Wiktor Skworc.

W piśmie czytamy: - Postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Czytaj: Pierwsze lokale z Mieszkanie Plus za trzy lata?

- Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej – jako pasterze naszych diecezji – zwracamy się do was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów.

Biskupi uzasadniają, że parlament Rzeczypospolitej przyjmie ustawę, która przywróci polskiemu społeczeństwu niedzielę zasadniczo wolną od pracy.

W ocenie duszpasterzy, o europejskim charakterze takiego rozwiązania prawnego świadczą podobne przepisy w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Czytaj: Trwały konsultacje gospodarcze Polska-Rosja

- Co więcej, w Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. Wydaje się, że także my powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy - napisali biskupi.

Temat wolnej od handlu niedzieli podniosły związki zawodowe. Za złamanie zakazu handlu w niedzielę może grozić nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bastek 2016-06-22 08:28:26
    Kto wam poda w tej liście poparcia wszystkie dane ,Jak Imie i Nazwisko , do tego dokładny adres zamieszkania wraz z Kodem Miasta lub Wsi , do tego jeszcze poda swój Pesel i serie dowodu osobistego - i czytelny podpis - chyba nikt , bo każdy obawia się ze ktoś te dane może wykorzysta na inne cele > Ja tego nie podpisuje - dla tego ze w dniu 19 Czerwca 2016 roku w Niedziele -słyszałem przygodę od Pewnej Pani jak wracaliśmy ze Mszy Świętej do domu. Ktoś z jej Rodziny podpisał tez o 3 do 5 lat temu listę w Kościele to potem miał z tego nie przyjemności , Po 1 ktoś na jego dane , wykorzystał i na jego konto wzioł pozycze na ok 8 tys zł , Owszem wygrał to ale 3 Lata po Sadach chodził , a przecież każdy wie ze po co podpisywać , szkoda nerwów i zdrowia i kasy na chodzenie po Sadach , Zalecam niech w tą Niedziele księdza ogłoszą w Kościołach komunikat , że jak ktoś podpisze tą listę może być na rażony na utratę swoich danych osobowych , i opowiedzieć tą przygodę co tej Pani mi opowiedzieć i wtedy każdy parafian sam zadecyduje czy poda dobowolnie te wszyske daneREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA