REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę: Projekt wymaga zmian

  • www.pulshr.pl
  • Autor: PulsHR.pl (Robert Stępień)/AT
  • 26 października 2017 08:42
Zakaz handlu w niedzielę: Projekt wymaga zmian Istotne wątpliwości budzi przykładowo definicja „placówki handlowej”. (Fot. Shutterstock)

Zakaz handlu w niedzielę budzi kolejne pytania i wątpliwości. Projekt ustawy posiada wiele nieścisłości, które zdecydowanie wymagają zmiany i doprecyzowania.

Zgodnie z projektem, handel to proces sprzedaży, polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne. Takie rozumienie istotnie odbiega od klasycznej definicji sprzedaży wynikającej z kodeksu cywilnego, gdzie jest mowa o przeniesieniu własności rzeczy i zapłacie ceny. Przykładowo, zaproponowane rozumienie „handlu” oznacza, że nie jest „handlem” wymiana towaru lub wyrobu za bony towarowe. Płatność bonem nie może bowiem zostać zakwalifikowana jako „wymiana towaru lub wyrobu na środki pieniężne”. W konsekwencji, zakazy wynikające z ustawy nie obejmują płatności bonami towarowymi.

Można sobie wyobrazić wydawanie przez placówki handlowe bonów, za które płaciłoby się wcześniej, a które byłyby do wykorzystania w niedzielę, kiedy płatność z wykorzystaniem środków pieniężnych będzie zabroniona. Z pewnością nie taki był zamysł projektodawców. W projekcie nie ma również definicji „towaru” ani „wyrobu”, co dodatkowo utrudnia ustalenie, czym jest „handel” w rozumieniu tego projektu.

Czytaj też: W kogo najbardziej uderzy zakaz handlu w niedzielę?

Jeszcze bardziej nieprecyzyjna jest definicja innych czynności związanych z handlem. Czynności te są definiowane jako czynności bezpośrednio związane z handlem wykonywane przez pracownika lub zatrudnionego, a także czynności związane z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją. Po pierwsze, projektodawca definiuje „to samo” przez „to samo”, stwierdzając, że „czynności związane z handlem” to „czynności bezpośrednio związane z handlem”. Nie wynika z tego, jakie są to czynności i czym się różnią od samego handlu. Konkretnie zostały wskazane wyłącznie czynności związane z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją. Ta kategoria wymaga zatem doprecyzowania. O ile bowiem zasadne jest objęcie zakazem również niektórych czynności niepolegających na handlu, ale związanych z handlem, o tyle pożądane jest ich dokładne zdefiniowanie, aby nie było wątpliwości co do tego, co jest, a co nie jest dozwolone.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA