REKLAMA

Zakłócanie demonstracji, Marcin Warchoł: Sankcje wobec kontrmanifestantów są absolutnie konieczne

 • Autor: PAP/AT
 • 13 lipca 2017 11:10
Zakłócanie demonstracji, Marcin Warchoł: Sankcje wobec kontrmanifestantów są absolutnie konieczne Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że w Prawie o zgromadzeniach wyraźnie wskazano, na jakich zasadach można organizować demonstracje i ich zabezpieczenie (Marcin Warchoł, fot. ms.gov.pl)

Mamy do czynienia z sytuacją bardzo smutną, kiedy to grupka osób w sposób brutalny próbuje naruszyć spokojnie przebiegającą demonstrację. Dlatego też środki przymusu bezpośredniego i inne sankcje wobec tych osób absolutnie są tutaj konieczne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

• Jeżeli dochodzi do zakłócenia legalnych demonstracji, jak najbardziej odpowiedzialność wszelaka - w tym finansowa - jest do przyjęcia - ocenił Marcin Warchoł.

• Dodał, że Obywatele RP to "grupa prowokatorów".

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak we wtorek (11 lipca) w radiowej Trójce powiedział, że rozmawiał w prezydium klubu PiS, by zmienić Prawo o zgromadzeniach "obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie" zgromadzeń. "No bo oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów" - powiedział.

Odnosząc się do tego pomysłu, Warchoł zwrócił uwagę w TVP1, że w Prawie o zgromadzeniach wyraźnie wskazano, na jakich zasadach można organizować demonstracje i ich zabezpieczenie. "Jeżeli dochodzi do zakłócenia tych legalnych demonstracji, jak najbardziej odpowiedzialność wszelaka - w tym finansowa - jest do przyjęcia" - powiedział.

Ocenił, że podczas kontrmanifestacji Obywateli RP dochodzi do zachowań, które "nie licują nie tyle z powagą demonstrowania, co wręcz z przyzwoitością ludzką". "Dochodzi do łamania prawa, do naruszania porządku prawnego, (...) funkcjonariusze policji są zmuszani do użycia środków przymusu bezpośredniego. Także tu nie mamy do czynienia ze zwykłym demonstrowaniem, wyrażaniem swoich poglądów, tutaj dochodzi do próby siłowego zakłócenia demonstracji pokojowych" - powiedział wiceminister.

Czytaj też: Karczewski: Propozycja obciążenia kosztami kontrmanifestantów jest interesująca

"Obywatele RP, to stowarzyszenie, jest to grupa prowokatorów, która w cyniczny sposób wykorzystuje tragedię smoleńską, wykorzystuje ból i chęć upamiętnienia tego tragicznego zdarzenia. Mamy do czynienia z sytuacją bardzo smutną, kiedy to grupka osób w sposób brutalny próbuje naruszyć spokojnie przebiegającą demonstrację, próbuje siłą naruszyć porządek panujący na tej demonstracji. Dlatego też wszelkiego rodzaju środki, które mają na celu rozwiązanie tej sytuacji, środki przymusu bezpośredniego i inne sankcje wobec tych osób absolutnie są tutaj konieczne" - dodał.

Od kwietnia obowiązują zmiany w Prawie o zgromadzeniach, które dały pierwszeństwo tzw. zgromadzeniom cyklicznym, czyli np. miesięcznicom. Ustawa daje możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Stare Wróciło 2017-07-14 09:18:34
  Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.
 • pytak 2017-07-13 23:20:42
  Czy pan pochodzi z tych Warchołów radomskich ?????
 • towarzyszka PISowska 2017-07-13 23:17:58
  Mam propozycję. Zakuć ich w kajdany i wysłać pod pałami sił pana Macierewicza do przekopania mierzei Wiślanej. Tak nawiasem mówiąc wszystkie święta kościelne i państwowe obchodzone są raz w roku a Święto Świętej Pamięci Poległego Lecha Kaczyńskiego co miesiąc. Czy będzie na ten temat Ustawa czy może obowiązujący paragraf w nowej Konstytucji którą tworzy pan Jarosław Kaczyński ?
 • Anna KLZ 2017-07-13 22:23:17
  najwyższy czas zostawić coś pożytecznego dla społeczności - Dzieci i Srebrzystowłosych po tych miesięcznicach, jakieś ławeczki , huśtawki, ścieżki, ogrody itp. z pewnością chcieliby Ci co patrzą z niebios na Waszą boleść i "szuranie" po chodnikach. Patologiczne zachowania rozprzestrzeniają się , ale to brak reakcji na patologię w 2007r. kiedy oszukano profesora prawa ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przehandlowano ludzi , naruszono obowiązujące przepisy ustawy zasadniczej i inne, okradziono budżet i za taki postępek odznaczono państwowymi medalami. Zwróćcie się do dobrych POLSKICH psychologów społecznych. Jeśli zrozumiecie że Polacy to LUDZIE a nie Roboty, zaczniecie myśleć że mają swój osobisty udział w bezpieczeństwie, radości i bólu, każdemu Ktoś zmarł w różnych okolicznościach , to więcej ludzi weźmie udział w kontrmanifestacji. Osobiście rozważam dołączenie do kontrmanifestacji, wtedy może w ciągu 7 dni otrzymam odpowiedzi na wysyłane pisma do urzędów państwowych, a czekam już 7 lat, kolega zdążył umrzeć nie doczekawszy się sprawiedliwości, oczyszczenia z zakłamania i zadośćuczynienia. PIP zatrudniała mnie przez 10 miesięcy, nawet Sąd nie uzyskał jakiejkolwiek umowy za ten okres czasu, ale pocztą pantoflową dowiedziałam się, że najprawdopodobniej usunięto księgową za to że wysłała mi na adres domowy PIT 11, czy to prawda nie wiem, a Który Organ w RP jest w stanie skontrolować PIP? Mnożenie ustaw nic nie da, należy przestrzegać obowiązujących przep
 • Komuna u władzy 2017-07-13 12:43:40
  Ta "grupka osób" była ostatnio liczniejsza od manifestujących. PIS wyraźnie idzie w stronę komuny. Proponuję przywrócić Milicję Obywatelską, aktyw robotniczy, ZOMO, ORMO a na protestujących wysłać armatki wodne. Dacie radę towarzysze!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA