REKLAMA

Zakończyło się spotkanie ws. projektu ustawy o SN

  • Autor: PAP/JS
  • 17 lipca 2017 15:21
Zakończyło się spotkanie ws. projektu ustawy o SN Elementem niezależnego sądownictwa są niezależni pełnomocnicy; ten system uniemożliwi dochodzenie sprawiedliwości każdemu - podkreślał Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. (fot. Platforma Obywatelska/twitter)

To nie ostatnie nasze spotkanie - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) na zakończenie spotkania opozycji z ekspertami na temat projektu posłów PiS o Sądzie Najwyższym. Zorganizowane przez PO spotkanie odbyło się w Sejmie.

I prezes SN Małgorzata Gersdorf - która zaznaczała, że nie chce się wypowiadać w kwestiach politycznych - mówiła, że ustawy proponowane przez PiS "podrywają trójpodział władzy, który leży u podstaw państwa". Pożegnano ją owacją na stojąco.

Były prezes TK Andrzej Rzepliński nazwał projekt posłów PiS o SN "podrzutkiem ustawodawczym", podkreślając, że pojawienie się go na stronach Sejmu późnym wieczorem kompromituje Polskę. Prosił posłów PiS by wycofali swoje podpisy pod tym projektem.

Sędzia Krzysztof Markiewicz, szef Stowarzyszenie Sędziów Iustitia - nawiązując do zapowiedzi MS powołania tzw. sądów kasacyjnych - zwracał uwagę, że będzie wtedy potrzebny ponowny proces nominacyjny sędziów. "Prezydent może ich powołać, ale nie musi" - dodał. Podkreślił, że nie ma drogi odwoławczej od takiej decyzji - a jedynie skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Elementem niezależnego sądownictwa są niezależni pełnomocnicy; ten system uniemożliwi dochodzenie sprawiedliwości każdemu - podkreślał Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

"Projekt ustawy o SN to podróż w przeszłość; będziemy przed 1989 r." - oświadczył prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela. Poparł apel, by ustawy o KRS i Usp nie zostały podpisane przez prezydenta. Przypomniał, że po noweli Usp minister będzie mógł odwołać każdego prezesa sądu. "Odwoła tych, którzy są niewygodni, a powoła odpowiednich z punktu widzenia rządzących" - dodał Trela.

Poseł PSL Marek Sawicki przypominał, że zbierane są podpisy pod pismem do prezydenta by zawetował nowele o KRS i ustroju sądów powszechnych. Według posła, prezydencki podpis pod nimi może dać "przyzwolenie na dokończenie procesu likwidacji trójpodziału władzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA