REKLAMA

Zakończyły się prace podkomisji ds. inwigilacji

  • Autor: PAP/GP
  • 13 stycznia 2016 18:54
Zakończyły się prace podkomisji ds. inwigilacji W grudniu 2015 r., podczas pierwszego czytania projektu, tylko klub PiS opowiedział się za dalszymi pracami. (fot. Maciej Chojnacki/flickr.com/CC BY 2.0)

W środę po godz. 18.00 sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem posłów PiS, który ma wykonywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji.

W czwartek rano sprawozdaniem podkomisji zajmie się Komisja administracji i spraw wewnętrznych. Sprawozdanie komisji Sejm ma zaś rozpatrzeć w czwartek po południu.

O pracy nad ustawą o policji przeczytasz tutaj.

Podkomisja przyjęła wszystkie poprawki rządu, w tym taką, że służby specjalne mogą pozyskiwać tylko te dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe, które nie stanowią treści danego przekazu. Odrzucono poprawki PO, w tym m.in. ograniczające czas kontroli operacyjnej do roku; eliminujące możliwość sięgania po dane internetowe oraz zakładające, że po dane telekomunikacyjne sięga się, gdy inne metody okazały się nieskuteczne.

W grudniu 2015 r., podczas pierwszego czytania projektu, tylko klub PiS opowiedział się za dalszymi pracami. Cała opozycja krytykowała go jako zagrażający prawom obywatelskim. RPO i wiele organizacji uważa, że projekt oznacza swobodną inwigilację internetu. Wnioskodawcy i rząd odpierają te zarzuty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA