REKLAMA

Zalewska: Pod koniec czerwca decyzja dot. zmian systemu edukacji

  • Autor: PAP/JS
  • 10 lutego 2016 18:41
Zalewska: Pod koniec czerwca decyzja dot. zmian systemu edukacji Pod koniec czerwca będzie decyzja, jak zostanie zmieniony system edukacji - powiedziała dziennikarzom minister edukacji Anna Zalewska (fot. twitter/MEN)

· Pod koniec czerwca będzie decyzja, jak zostanie zmieniony system edukacji - powiedziała dziennikarzom minister edukacji Anna Zalewska.
· Odniosła się w ten sposób do artykułu "o pomysłach PiS na temat wydłużenia edukacji w szkole średniej bez likwidowania gimnazjów".

"Gazeta Wyborcza" napisała, powołując się na osoby blisko związane z resortem edukacji, że brane są pod uwagę dwa pomysły wydłużenia nauki w szkole średniej o rok lub o pół roku. W tym drugim przypadku oznaczałoby to, że matury pisane byłby zimą. To zdaniem "GW" byłoby korzystne ze względu na zapowiedź minister edukacji dotyczącą wprowadzenia odwołań od wyników matur.

Zalewska zapytana w środę podczas briefingu o pomysł organizowania mutr w zimie odpowiedziała dziennikarzowi, który zadał to pytanie: "Rozumiem, że pan podaje jedno źródło, które w dodatku powołuje się na jedno źródło w MEN. Nie ma takiego źródła (...). Jest to oczywiście nieprawda. Dyskusja na temat matur polega tylko i wyłącznie na tym, że będzie odwołanie od wyników matur" - zaznaczyła. Dodała, że trudno jej się odnosić "do absolutnie nieprawdziwych informacji".

Pytana zaś o inną z koncepcji opisanych w artykule, polegającą na wprowadzeniu systemu: 4-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie gimnazjum i 4-letnie liceum zaznaczyła, że "to jest jedna z koncepcji, która pojawiła się wśród krakowskich nauczycieli, dyrektorów i stowarzyszeń". Przypomniała, że ruszyła ogólnopolska debata na temat systemu edukacji. "Teraz cała Polska konsultuje" - powiedziała Zalewska. Jak zaznaczyła, dyskusje na ten temat odbywają się wszędzie, na wszystkich poziomach, nawet w pokojach nauczycielskich.

"Tak jak państwu obiecałam i obiecałam całej Polsce, pod koniec czerwca będzie decyzja, jak system zostanie zmieniony" - podkreśliła.

W połowie listopada ub.r. w expose premier Szydło mówiąc o edukacji zapowiedziała m.in. stopniowy powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Likwidacja gimnazjów była jedną z zapowiedzi w programie wyborczym PiS.

Na początku lutego minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała o starcie ogólnopolskiej debaty o systemie oświaty pod hasłem: "Uczeń - rodzic - nauczyciel. Dobra zmiana". Debata ma zakończyć się z końcem czerwca. "Chcemy wspólnie z obywatelami, osobami zainteresowanymi polską edukacją; uczniem, rodzicem, nauczycielem, organami prowadzącymi, akademikami rozpocząć debatę, by wspólnie w lipcu podsumować ją, a w sierpniu i wrześniu przygotować projekty zmian" - mówiła wówczas Zalewska na konferencji prasowej w Warszawie. Wyjaśniła, że chodzi o projekty ustawy i projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego.

"Diagnoza jest jednoznaczna: system edukacji trzeba zmienić. Zdiagnozowaliśmy kilkaset bardzo dużych i bardzo małych problemów" - mówiła min. Zalewska informując, że problemy te zostały zebrane w 16 grupach. Dyskutować nad nimi będą Eksperci Dobrej Zmiany - praktycy: nauczyciele i akademicy. Do MEN zgłosiło się ponad 2,5 tys. osób, spośród nich wyłoniono blisko 1,9 tys. ekspertów.

Równolegle do prac zespołów eksperckich w całej Polsce odbywać się będą wojewódzkie debaty, skoncentrowane wokół czterech tematów przewodnich: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie i bezpieczeństwo. Zalewska podała również, że równolegle odbywać się będą spotkania kierownictwa resortu edukacji ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli i pracowników oświaty, a także z samorządowcami i skupiającymi je korporacjami samorządowymi

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA