REKLAMA

Zalewska: Uczniowie szkół muzycznych będą mogli dokończyć w nich naukę

  • Autor: PAP/JS
  • 14 grudnia 2016 14:12
Zalewska: Uczniowie szkół muzycznych będą mogli dokończyć w nich naukę Zalewska poinformowała także, że tak jak do tej pory kwestie dotyczące kształcenia artystycznego, w tym muzycznego regulowane będą w rozporządzeniu ministra kultury (fot. MEN/twitter)

• Uczniowie szkół muzycznych będę mogli dokończyć w nich edukację ogólną w VII i VIII klasie, gdy po VI klasie zrezygnują z edukacji muzycznej – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
• Podała, że będzie to zasada stała, a nie tylko obowiązująca w okresie przejściowym.

Uczniowie mogą się kształcić w szkołach muzycznych na dwa sposoby. Większość jest w szkołach ogólnokształcących, a po lekcjach uczęszcza do szkół muzycznych. Pozostali chodzą do szkół, w których realizują równocześnie materiał szkoły ogólnokształcącej i szkoły muzycznej. I to ich dotyczy zapowiedź minister edukacji.

Kształcenie w szkołach muzycznych jest obecnie podzielone na dwa etapy 6-letnie. Pierwszy obejmuje szkołę muzyczną I stopnia, w której nauka trwa 6 lat, czyli tyle, ile obecnie w szkole podstawowej. Potem jest szkoła muzyczna II stopnia, która również trwa 6 lat, czyli tyle, co teraz nauka w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym.

Po wprowadzeniu reformy edukacji szkoła muzyczna I stopnia obejmie klasy I-VI szkoły podstawowej, a szkoły muzyczne II stopnia klasy VII-VIII szkoły podstawowej i klasy I-IV liceum ogólnokształcącego. Dlatego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało wprowadzenie 5-letniego okresu przejściowego dla uczniów, którzy już rozpoczęli naukę w szkołach I stopnia, tak by mogli w nich dokończyć kształcenie ogólne nawet, gdy zakończą edukację muzyczną po VI klasie.

Podczas drugiego czytania projektów ustaw Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, zmieniających strukturę szkół, PO złożyło poprawkę dotyczącą właśnie tych uczniów. Chciało, by gwarancja 5-letniego okresu przejściowego znalazła się w ustawie.

W środę na posiedzeniu sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego, gdy opiniowane były poprawki złożone do projektów, głos w tej sprawie zabrała minister edukacji Anna Zalewska.

"Ministerstwo kultury i ministerstwo edukacji poszło dalej po rozmowie z rodzicami (…). Nie będzie żadnego okresu przejściowego - na stałe w szkołach w szkołach ogólnych, gdzie jest kształcenie muzyczne jest VII i VIII klasa" - powiedziała. Dodała, że ma w tej sprawie pisemną deklarację wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Zalewska poinformowała także, że tak jak do tej pory kwestie dotyczące kształcenia artystycznego, w tym muzycznego regulowane będą w rozporządzeniu ministra kultury. "Dosłownie na dniach będzie projekt rozporządzenia" - zapewniła.

Po deklaracji minister edukacji komisje negatywnie zaopiniowały poprawkę PO dotyczącą uczniów szkół muzycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA