REKLAMA

Zapłacimy mniej za śmieci z działki rekreacyjnej?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 15 lipca 2016 13:22
Zapłacimy mniej za śmieci z działki rekreacyjnej? Co z opłatami za śmieci z działki? (fot.fotolia)

Minister Środowiska podziela pogląd RPO, że trzeba zmienić przepisy o opłatach za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych.

Minister Środowiska podziela pogląd Rzecznika Praw Obywatelskich o konieczności podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów dotyczących ryczałtowej opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych.

Skargi obywateli sprawiły, że Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił wątpliwości konstytucyjne wobec - wprowadzonych na początku 2015 roku - przepisów przewidujących, że w odniesieniu do nieruchomości rekreacyjnych pobierana ma być ryczałtowa opłata za odbiór odpadów.

W ocenie rzecznika zobowiązanie gmin do stosowania takiej samej stawki ryczałtowej zarówno w odniesieniu do nieruchomości, które są wykorzystywane przez wiele miesięcy w roku, jak i tych, które są wykorzystywane sporadycznie, narusza konstytucyjny standard równości podatkowej.

Rzecznik wskazał także, że wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2013 r. (sygn. akt K 17/12), ustawodawca nie określił górnej granicy opłaty ryczałtowej, jaką mogą stosować gminy.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA