REKLAMA

Zapowiedziano projekt nowelizacji prawa prasowego. Za atak na dziennikarza nawet 10 lat

  • Autor: GP
  • 22 lipca 2016 10:01
Zapowiedziano projekt nowelizacji prawa prasowego. Za atak na dziennikarza nawet 10 lat Gdyby czyn napaści na dziennikarza owocował uszczerbkiem na życiu lub zdrowiu, projektodawcy chcą nawet więzienia od dwóch do dwunastu lat. (fot.:pixabay.com)

● Organizacja dziennikarska chce zwiększenia kar za napaść na dziennikarza w czasie jego pracy.
● Przestępstwa takie mają być ścigane i karane z oskarżenia publicznego, a nie jak teraz prywatnego.

Portal TVP Info dotarł do nowego, pozaparlamentarnego projektu nowelizacji ustawy prawo prasowe. Autorami propozycji, który może znaleźć się w Sejmie, są członkowie Press Club Polska. Organizacja zawodowa zrzesza dziennikarzy w Polsce. Docelowo projekt ma znaleźć się w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i tą drogą trafić do prac parlamentarnych.

Jego głównym założeniem jest wzmocnienie prawnej ochrony dziennikarzy poprzez zwiększenie kary za naruszenie nietykalności cielesnej dziennikarza do trzech lat pozbawienia wolności, a także nawet dziesięciu lat więzienia za czynną napaść. To jeszcze nie koniec, bo gdyby czyn napaści na dziennikarza owocował uszczerbkiem na życiu lub zdrowiu, projektodawcy chcą nawet więzienia od dwóch do dwunastu lat.

Ponadto ściganie takich przestępstw ma być podejmowane z urzędu. Teraz można doprowadzić do ścigania za nie w ramach oskarżenia prywatnego - tj. poszkodowany musi zgłosić się na policję i poinformować organy ścigania.

Czytaj: Kogo PO zgłosiła do Rady Mediów Narodowych?

Press Club Polska należy do International Association of Press Clubs oraz European Press Clubs Federation. Jest instytucją pozarządową działającą nie dla zysku. Jest fundacją i utrzymuje się przede wszystkim z wpływów od członków i darczyńców.

Za cel stawia sobie "upowszechnianie postaw i wartości etyczno-moralnych" w pracy dziennikarskiej.

Jedną z inicjatyw organizacji jest coroczne wręczanie nagrody im. Macieja Płażyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA