REKLAMA

Zatrudnienie migrantów w Polsce natrafi na większe problemy prawne

  • Autor: PulsHR.pl
  • 17 maja 2016 17:16
Zatrudnienie migrantów w Polsce natrafi na większe problemy prawne W ubiegłym roku urzędy wojewódzkie wydały 65 786 zezwoleń na pracę obcokrajówców. (fot.: EWL)

• Jak wynika z raportu EWL – firmy zajmującej się leasingiem pracowników i outsourcingiem obcokrajowców – rosnącą lukę na rynku zatrudnienia będą w stanie zapełnić jedynie obcokrajowcy.
• Resort pracy poprzez nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia planuje zlikwidować nadużycia związane z zatrudnianiem imigrantów.
• Polscy pracodawcy obawiają się zmiany przepisów.

Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dotyczący procedur zatrudniania pracowników sezonowych z zagranicy. Według projektu od stycznia 2017 r. ma zniknąć procedura oświadczeń. Jej miejsce zajmą dwa nowe typy zezwoleń. Zezwolenia na pracę sezonową wydawane na okres ośmiu miesięcy, dotyczą sektorów rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Będą się mogli o nie ubiegać wszyscy obywatele państw trzecich.

Warunkiem zatrudnienia cudzoziemca na podstawie oświadczenia długoterminowego jest przeprowadzenie przez pracodawcę tzw. testu rynku pracy, który ma wykazać, że na dane miejsce pracy nie było chętnych Polaków.

Więcej na PulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA