REKLAMA

Zatrzymaj aborcję, Joanna Kopcińska: PiS jest i będzie za ochroną życia

  • Autor: PAP/AT
  • 20 marca 2018 12:10
Zatrzymaj aborcję, Joanna Kopcińska: PiS jest i będzie za ochroną życia Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję" (fot.pixabay.com)

Obecnie nad projektem trwają prace parlamentarne i to posłowie podejmą decyzję w jego sprawie - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska pytana o projekt "Zatrzymaj aborcję".

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek (19 marca) obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu dla komisji polityki społecznej i rodziny głosowało 16 posłów, 9 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Kopcińska pytana w Radiu Plus, czy będzie stanowisko rządu do projektu "Zatrzymaj aborcję" powiedziała, że "to jest etap prac parlamentarnych, tu posłowie decydują, polski parlament".

"Rząd nie bierze udziału w pracach komisji sejmowej - oczywiście deleguje swoich przedstawicieli w postaci poszczególnych ministrów, wiceministrów, przedstawicieli resortów, ale nie rząd jako Rada Ministrów, która wydaje w tej sprawie opinię" - podkreśliła.

Czytaj też: Platforma opowiada się za kompromisem aborcyjnym

Kopcińska nie powiedziała jak zagłosuje w sprawie projektu, wskazała że należy poczekać na zakończenie prac komisji. "Powiem tylko jedno: Prawo i Sprawiedliwość zawsze było, jest i będzie za ochroną życia. Jak mówił nasz wielki rodak papież Jan Paweł II, nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę. Ale podejmować decyzję w tak ważnych sprawach trzeba wtedy, gdy będzie projekt (w ostatecznym kształcie - red.)" - powiedziała. "Nie będę spekulowała. To jest projekt obywatelski, my dotrzymujemy słowa, projekty obywatelskie poddajemy dalszej procedurze" - dodała.

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA