REKLAMA

Zawieszenie Szczerby drogą do zmiany Konstytucji? Ryszard Kalisz: PiS wprowadził precedens w Sejmie

  • Autor: GP
  • 10 stycznia 2017 14:40
Zawieszenie Szczerby drogą do zmiany Konstytucji? Ryszard Kalisz: PiS wprowadził precedens w Sejmie Ryszard Kalisz był wieloletnim posłem i politykiem SLD. (fot. Greenpeace Polska/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Ryszard Kalisz ostrzega przed wykluczeniem posła Szczerby. W ocenie prawnika, byłego posła i działacza SLD to precedens.
• Kalisz podkreślił, że kluczem do zrozumienia sytuacji w Sejmie jest głosowanie budżetu na 2017 rok.
• Choć Kalisz jest zwolennikiem opozycji przypomina, że nie potrafił ona racjonalnie zakończyć blokowania sali plenarnej Sejmu.

Były poseł, wieloletni polityk SLD i prawnik Ryszard Kalisz zdecydował się skomentować sytuację w polskim Sejmie. Postanowił przeanalizować sytuację na swoim blogu, pokazując w jaki sposób obie strony sporu interpretują wydarzenia ostatnich tygodni w sejmie.

Na początku Kalisz podkreśla, że musimy się zastanowić, co ostatnie wydarzenia mówią o stanie polskiej demokracji.

- Sytuacja patowa, panująca w polskim Sejmie, spowodowana została przez łamanie standardów demokracji i parlamentaryzmu przez prezesa „Prawa i Sprawiedliwości” i jego pomocnika piastującego funkcję marszałka Sejmu - wskazał winnego Kalisz. - Zdaniem byłego posła, zaistniała sytuacja wymagała stanowczych i poważnych działań opozycji. Wymagała, ale czy się doczekała?

Czytaj: Próba zażegnania konfliktu. Schetyna nie odwiedził Karczewskiego

Kalisz zaznacza, że formacja rządząca chce udowodnić, że to opozycja przygotowała protest uprzednio, jeszcze przed wydarzeniami w grudniu. Przypominamy, że do protestu wobec działań Marszałka doprowadziła jego decyzja o wykluczeniu z obrad Sejmu posła PO.

- Nie chodzi o fakt, że wykluczono posła i takie sytuacje mają pokrycie w regulaminie - analizuje Kalisz. - Regulamin jasno określa, za co posła można wykluczyć. Tutaj nie miał on zastosowania, a stworzono niebezpieczny precedens. Stworzenie furtki do wykluczeń posłów może na tyle zmienić kworum, aby na przykład „w świetle prawa” dokonano zmian w Konstytucji, o których marzy PiS.

Budżet 2017

Kalisz przypomina również koronne argumenty opozycji, które słyszymy od okresu przed świętami. Są to oskarżenia o bezprawne głosowanie budżetu w Sali Kolumnowej.

- Posłowie, reprezentując wyborców ze swoich regionów walczą o drogi, inwestycje, pieniądze na funkcjonowanie szpitali, komisariatów, miejsc kultury i wszystkiego, co finansowane jest z centralnego budżetu - przeszedł do szczegółów były poseł. - Często opozycja może wywalczyć przesunięcia, bo przecież nikt kto rządzi, nie monopolu na wiedzę. W regionalnych sprawach powstają ponadpartyjne koalicje. PiS zarówno w wariancie głosowania w sali sejmowej, jak również w Sali Kolumnowej, ze względu na bezmyślny wniosek posła Sasina, bezmyślnie poparty przez jego koleżanki i kolegów psujących demokrację, został przegłosowany. Budżet zatwierdzono BEZ DYSKUSJI!

Kalisz konkluduje, że opozycja obecna w Sejmie, czy też jej wersja pozaparlamentarna nie jest idealna.

- (Opozycja) popełnia błędy, czasem nawet ogromne - konkluduje prawnik, który był pracownikiem Kancelarii Prezydenta Kwaśniewskiego. - Nie potrafi w racjonalny sposób zakończyć blokowania Sali Plenarnej Sejmu. Wydaje mi się jednak, że duża część społeczeństwa zapomniała kto rządzi krajem i kto każdego dnia, psuje go po stokroć bardziej - kończy polityk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA