REKLAMA

Zbigniew Pakuła: Można było wiele rzeczy zrobić inaczej ws. Amber Gold

  • Autor: PAP/JS
  • 21 listopada 2017 17:56
 Zbigniew Pakuła: Można było wiele rzeczy zrobić inaczej ws. Amber Gold Zdaniem Pakuły "z perspektywy czasu można powiedzieć, że można było zrobić wiele rzeczy inaczej" (fot. Sejm/twitter)

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że można było zrobić wiele rzeczy inaczej - powiedział b. komendant miejski policji w Gdańsku Zbigniew Pakuła. Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) oceniła, że w sprawie nie było żadnej inicjatywy policji.

• Zdaniem Pakuły "z perspektywy czasu można powiedzieć, że można było zrobić wiele rzeczy inaczej".

• Potwierdził, że według procedury konieczne było np. sprawdzenie w zasobie policyjnych danych przeszłości karnej szefa Amber Gold Marcina P.

Komisja śledcza ds. Amber Gold przez dwie godziny przesłuchiwała Pakułę, który od maja 2010 r. do stycznia 2016 r. był komendantem miejskim policji w Gdańsku.

"Jak to możliwe, że komenda miejska policji nie ma żadnego rozpoznania na terenie swojej działalności i nie widzi tego, że na waszym podwórku rośnie gigantyczna piramida finansowa" - pytał Witold Zembaczyński (Nowoczesna). Świadek odpowiedział, że w sprawie Amber Gold było prowadzone śledztwo. "Było postępowanie, ale nie mieliście żadnego rozpoznania, z czym macie do czynienia" - zaznaczył poseł. Pakuła odparł na to, że "jeśli chodzi o czynności operacyjne, to w tej chwili nie może nic na ten temat powiedzieć" i dodał, że nie ma na ten temat wiedzy.

"Kończąc te męki powiem tak: nic nie mogę, nic nie zrobiłem, nic nie jest wykonane. Prowadzenie tego postępowania jest dramatyczne, od momentu wpływu nie ma żadnej reakcji prokuratury, ale też nie ma żadnej inicjatywy po stronie policji. Dziewięć miesięcy zabezpieczacie dokumenty. Zabezpieczyliście sto kilka stron, podczas gdy było już wtedy kilka tysięcy stron" - oceniła Wassermann.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz zajmowała się sprawą Amber Gold od końca 2009 r. po tym, gdy KNF złożyła zawiadomienie, że firma ta prowadzi działalność bankową bez zezwolenia. Na początku 2010 r. prok. referent Barbara Kijanko odmówiła wszczęcia śledztwa. Po uwzględnieniu przez sąd zażalenia KNF, w maju 2010 r. z polecenia prokuratury rejonowej wszczęte zostało dochodzenie przez gdańską policję - przesłuchano w charakterze świadka prezesa spółki Marcina P. W sierpniu 2010 r. dochodzenie zostało umorzone wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Policjantka Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew prowadząca od maja 2010 r. dochodzenie zeznawała przed komisją śledczą, że miała wrażenie, iż sprawa ta była lekceważona przez nadzorującą tę sprawę prokuraturę Gdańsk-Wrzeszcz. Jak oceniała kontakt z prok. Kijanko był utrudniony, były też problemy z zabezpieczaniem dokumentów. Dodawała, że wówczas - w maju 2010 r. - "po raz pierwszy otrzymała do prowadzenia taką sprawę", a bezpośrednio wcześniej zajmowała się głównie sprawami dotyczącymi korupcji.

Krzysztof Brejza (PO) pytał w związku z tym, dlaczego akurat ta sprawa trafiła "do młodej, niedoświadczonej policjantki". "Doświadczony naczelnik z pewnością wie, komu może powierzyć sprawę, to on o tym decyduje i odpowiada za to (...) w tamtym czasie policjant ze stażem pięcioletnim był uważany za doświadczonego funkcjonariusza" - odpowiedział Pakuła.

"A jak podsumowałby pan pracę tej policjantki ws. Amber Gold. Czy to były należycie wykonane obowiązki?" - pytał Zembaczyński. Zdaniem Pakuły "z perspektywy czasu można powiedzieć, że można było zrobić wiele rzeczy inaczej". Potwierdził, że według procedury konieczne było np. sprawdzenie w zasobie policyjnych danych przeszłości karnej szefa Amber Gold Marcina P.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Anna KLZ 2017-11-22 10:12:21
    właśnie taka niemoc rządzi naszą codziennością. jestem pewna że to postępowanie doprowadzi do źródełka, czyli ukaże się POSTAĆ która manipulując / przymuszając do określonych zachowań wytwarza właśnie takie sytuacje na terenie RP. Kto powołał? a następnie ochraniał działalność Amber Gold i w jakim celu? jaka afera jest w przygotowaniu? co Nam Obywatelom umyka w trakcie sprawy A G?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA