REKLAMA

Zbigniew Ziobro: organa państwa pod rządami PO-PSL nie robiły nic ws. Amber Gold

  • Autor: PAP/MN
  • 18 lipca 2016 15:46
Zbigniew Ziobro:  organa państwa pod rządami PO-PSL nie robiły nic ws. Amber Gold Polacy czują się dotknięci tą aferą - ocenia Ziobro (fot. ms.gov.pl)

• Wartością sejmowej komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold będzie dokonanie publicznego oglądu całej tej sprawy - powiedział w poniedziałek (18 lipca) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
• Miliony Polaków czuły się dotknięte tą aferą - ocenił Ziobro podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Według Ziobry Polacy zadawali sobie pytanie, jak to jest możliwe, że "tysiące ludzi, którzy czasami powierzyli Amber Gold dorobek całego życia i uczciwie wypracowane pieniądze, w jednej chwili mogli je stracić, bo organa państwa pod rządami PO-PSL, bo państwo nie robiło nic, aby im pomóc" - zaznaczył minister sprawiedliwości.

Jak dodał ta odpowiedzialność w wymiarze politycznym "jest warta pokazania". "Być może, nie można tego wykluczyć, z tych ustaleń mogą też wyniknąć pewne ważne ustalenia, które pozwolą poprowadzić dodatkowe postępowania przez prokuraturę i wyciągnąć odpowiedzialność karną wobec winnych tych zaniedbań" - powiedział Ziobro.

W pierwszej połowie lipca wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za powołaniem komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład "Grupy Amber Gold". Projekt uchwały w tej sprawie złożył klub PiS.

Czytaj też: Ziobro chce czyścić środowisko prawnicze. Wpierw prokuratorzy i sędziowie

Małgorzata Wassermann (PiS), która jest kandydatką na szefową komisji, w lipcu w Sejmie w imieniu wnioskodawców mówiła, że komisja nie będzie badać działalności prywatnych spółek, bo w tym zakresie toczy się postępowanie przed sądem karnym, lecz jej rolą jest ustalenie, dlaczego żadna z szeregu instytucji państwowych nie dopełniła należycie swoich obowiązków. Pytała o działania prokuratury, UOKiK, ministerstw finansów, gospodarki i infrastruktury oraz służb specjalnych.

"Pytań jest bardzo wiele. Wyjaśnienie tych mechanizmów leży w interesie całego społeczeństwa, które często za drobne błędy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest karane wysokimi sankcjami. Jesteśmy to również winni 18 tys. obywateli oraz ich rodzinom, którzy w wyniku tej piramidy finansowej utracili bardzo często majątki swojego życia" - wskazywała Wassermann

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA