REKLAMA

Zbigniew Ziobro podsumował pół roku

  • Autor: GP
  • 17 maja 2016 20:29
Zbigniew Ziobro podsumował pół roku Zbigniew Ziobro na spotkaniu z jedną z polskich rodzin (fot.: twitter.com/ziobropl)

• Zbigniew Ziobro podsumował, jak przez pół roku jego służby w resorcie działa ministerstwo.
• Ziobro w swoim wystąpieniu przed pozostałymi ministrami podkreślił, że resort przeprowadził ponad siedemdziesiąt nowych regulacji prawnych, któe usprawniły walkę z przestępczością.

- W ocenie ministerstwa najważniejszą zmianą oczekiwaną z punktu widzenia obywateli jest przywrócenie zaufania do wymiaru sprawiedliwości - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas posiedzenia Rady Ministrów 17 maja 2016 r. Podsumował pół roku pełnienia przez niego funkcji Ministra Sprawiedliwości w rządzie Premier Beaty Szydło.

- Wymiar sprawiedliwości winien być przywrócony do roli, jakiej oczekują Polacy, czyli powinien służyć obywatelom a nie obywatele powinni być podporządkowani interesom korporacji prawniczych - podkreślał. - Dziś spotykamy się, by poddać ocenie nasze 6 miesięcy pracy w poszczególnych obszarach w wymiarze sprawiedliwości. Mogę powiedzieć, że w tym czasie, realizując zalecenia premier i Rady Ministrów, resort, którym kieruję, przygotował kilkadziesiąt projektów ustaw oraz 72 rozporządzenia, które w mojej ocenie w istotny sposób przyczyniły się i przyczynią w trakcie wprowadzenia ich w życie do poprawy funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Minister Ziobro wskazał także na najważniejsze reformy w działaniu prokuratury i postępowaniu karnym.

- Polacy oczekują, aby polskie prawo i instytucje, które działają na jego podstawie, gwarantowały bezpieczeństwo uczciwym ludziom i żeby przestępcy bali się popełniać swoje niegodziwe czyny.

Ministerstwo sprawiedliwości, podejmując działania w obszarze wymiaru sprawiedliwości, przygotowało zmiany, by odpowiedzieć na oczekiwania Polaków. Resort podkreśla najważniejsze z nich.

Wyższe kary dla najgroźniejszych bandytów

Mordercy, gwałciciele i sprawcy innych brutalnych przestępstw pójdą za kraty nawet na 30 lat. Sędziowie będą mogli wydawać bardziej elastyczne wyroki. Dziś za mord mogą skazać na dożywocie albo na 25 lat więzienia.

Walka z pedofilami

Przestępcy seksualni będą pod kontrolą nawet po wyjściu z więzienia. Powstanie powszechny rejestr takich sprawców. Dyrektorzy szkół i placówek wychowawczych będą mogli sprawdzić, czy osoby, które zatrudniają np. jako nauczycieli albo wychowawców na koloniach, były karane za przestępstwa pedofilskie.

Sprawiedliwe sądy

Koniec z zasadą kontradyktoryjności procesów karnych, w której o wyroku decyduje nie prawda, lecz zręczność argumentów prokuratora lub obrońcy. Rolą sędziego jest przeprowadzenie rzetelnego postępowania dowodowego, a nie sekundowanie w pojedynku mecenasa z prokuratorem. Nie będzie uprzywilejowania oskarżonych, których stać na dobrego adwokata.

Praca więźniów

Więźniowie mają pracować na swoje utrzymanie. Powstaną hale pracownicze przy zakładach karnych. Skazani będą masowo pracować na rzecz samorządów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA