REKLAMA

Zbigniew Ziobro: Sędziowie się zapominają, zaczynają politykować

  • Autor: GP
  • 22 grudnia 2016 09:17
Zbigniew Ziobro: Sędziowie się zapominają, zaczynają politykować Zbigniew Ziobro jest politykiem i liderem Solidarnej Polski. W rządzie Beaty Szydło pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, jest prokuratorem generalnym od roku. (fot.:youtube.com)

• Zbigniew Ziobro dostrzega u niektórych sędziów ciągoty polityczne. Ocenia, że to bardzo zły symptom w tym środowisku, które powinien oddzielać od polityki "Chiński Mur".
• Za przykład problemów w sądownictwie podał sytuację z Krakowa, w którym afera w sądzie apelacyjnym już pozbawiła stanowiska prezesa sądu apelacyjnego.
• Ziobro odpierał też krytykę pod adresem ustawy antylichwiarskiej, którą przygotowuje jego resort.

- Są sędziowie w Polsce, którzy przekroczyli granicę miedzy sądownictwem i działalnością polityczną - mówił minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro na antenie Polskiego Radia. - To granica odgrodzona "Chińskim Murem" - obrazował. I wspomniał, że Jarosława Kaczyńskiego przyrównywano do Adolfa Hitlera w komunikacji w mediach społecznościowych przed Kongresem Sędziów Polskich, jesienią tego roku. - To przekracza krytykę, wszelką krytykę - dopowiedział Ziobro.

Afera w Krakowie nie pomaga wizerunkowi polskich sądów

Ziobro nie poprzestał na tym. Nawiązał do afery w Krakowie, gdzie najprawdopodobniej wyprowadzono duże pieniądze z sądu apelacyjnego. W sprawę jest zamieszany kluczowy sędzia tej placówki

- Zawiesiłem go, a potem wystąpiłem o jego dymisję - podsumował swoje działania w tym temacie minister sprawiedliwości. 19 grudnia prezes krakowskiego sądu apelacyjnego Krzysztof Sobierajski złożył dymisję z pełnionej funkcji. Jak argumentował chciał by "sąd pracował i funkcjonował normalnie".

Czytaj: Ziobro nie odpuści przemocy, fizycznej i słownej, wobec posłanek

- Z ustaleń śledztwa wynika, że nie był jedyną osobą uwikłaną w tę sprawę - powiedział w Polskim Radiu Ziobro. Nie wykluczył, że sprawa będzie się rozwijać.

Minister sprawiedliwości dodał przy tym, że - mimo wszystko - jest wielu uczciwych i przyzwoitych sędziów w zwodzie. Nie można generalizować.

Ustawa antylichwiarska

Ponieważ w mediach od połowy grudnia pojawiały się opinie o złym charakterze nowych propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, także tę kwestię Ziobro ocenił. Mowa o ustawie o lichwie, która ma zastopować pożyczki na wysoki procent.

"Puls Biznesu" pisał, że projekt, który przygotowuje resort Ziobry może uderzyć w tzw. SKOKi jak i w banki.

Czytaj: Jak Zbigniew Ziobro wypada w sondażu zaufania?

- To nie jest prawda - oponował Ziobro. - To zaangażowanie PR firm, które robią pieniądze na Polakach którzy potrzebują niewielkich kwot - podsumował Ziobro. Zdaniem ministra wypracowano model biznesowy, który de facto jest grabieniem obywateli, na który nie można się zgodzić.

- Nie jest też prawdą, że inne podmioty finansowe będą pozbawione możliwości pożyczania pieniędzy. Nie może być tak, że koszty niewielkiego kredytu to kilkaset procent, czy w skrajnych przypadkach nawet tysiąc - uzasadniał Ziobro. Przypomniał, ze znane są polskiemu prawu przypadki, gdy pobrany tego typu kredyt "kończył się tragedią" lub zamachem na własne życie.

- Od tego jest państwo, by bronić - powiedział Ziobro. Odwołał się do przykładu Amber Gold, który jest badany w VIII kadencji Sejmu przez Komisję śledczą. Kolejne procedowanie i przesłuchania tej komisji w styczniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tuik 2016-12-22 09:42:36
    Ziobro mówi dokładnie jak komuchy. Dla nich też każdy mieszał się do politykiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA