REKLAMA

„Zbyt szybko wpadamy w ton mentorski”. Premier Saksonii ostrzega Niemców przed arogancją wobec Polaków

  • Autor: bad/PAP
  • 09 lutego 2016 13:01
„Zbyt szybko wpadamy w ton mentorski”. Premier Saksonii ostrzega Niemców przed arogancją wobec Polaków Zbyt szybko wpadamy w ton mentorski - powiedział premier Saksonii (fot.: flickr.com/German Embassy London)

Powinniśmy jednak uznać, że kraje bałtyckie, Polska, Czechy czy Słowacja mają swoje własne drogi społecznego współżycia - uważa premier Saksonii Stanislaw Tillich.

"Zbyt szybko wpadamy w ton mentorski" - powiedział premier Saksonii - niemieckiego kraju związkowego graniczącego z Polską.

Polityk CDU zaznaczył, że nowy polski rząd kierowany przez Beatę Szydło "próbuje oczywiście inaczej rozkładać akcenty". "Szydło wypowiedziała się jednak wyraźnie za pozostaniem Polski w UE i NATO" - zauważył Tillich.

Przyznał, że kilka tygodni temu doszło do "poważnego obciążenia" relacji polsko-niemieckich. Jego zdaniem dzięki rozmowom prowadzonym przez członków niemieckiego rządu "nastąpiła normalizacja".

Czytaj też: Szef niemieckich Zielonych ostrzega przed butną postawą wobec Polaków

Polityk zaznaczył, że problem dotyczy nie tylko Polski. "Uważamy, że nasze pojmowanie demokracji, tak jak w Niemczech czy we Francji, jest jedyną prawdziwą (wersją). Powinniśmy jednak uznać, że kraje bałtyckie, Polska, Czechy czy Słowacja mają swoje własne drogi społecznego współżycia" - zauważył niemiecki polityk zastrzegając, że wszystko musi odbywać się w ramach europejskiego prawa i europejskich wartości.

"Lepiej jest rozmawiać ze sobą niż (mówić) o sobie" - podkreślił.

Tillich objął w styczniu funkcję przewodniczącego Bundesratu - drugiej izby niemieckiego parlamentu będącego przedstawicielstwem 16 krajów związkowych. Zapowiedział, że będzie zabiegał o dialog z krajami Europy Wschodniej. Planuje wizyty w Polsce, na Węgrzech i w Rosji. Tillich jest przedstawicielem słowiańskiej mniejszość Serbo-Łużyczan zamieszkującej w Saksonii i Brandenburgii.

Wywiad ukazał się w gazetach należących do grupy medialnej Funke, w tym w ukazującej się w Berlinie gazecie "Berliner Morgenpost".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA