REKLAMA

Zdaniem 45 proc. Polaków sądy są niezależne

  • Autor: bad/PAP
  • 04 sierpnia 2016 19:22
Zdaniem 45 proc. Polaków sądy są niezależne W ocenie 45 proc. Polaków sądy i sędziowie są w naszym kraju niezależne. Fot. pixabay

W ocenie 45 proc. Polaków sądy i sędziowie są w naszym kraju niezależne; 44 proc. - jest odmiennego zdania - wynika z badania TNS Polska dla Komisji Europejskiej w ramach badania Eurobarometr przeprowadzonego we wszystkich krajach UE.

Respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie o to, jak na podstawie swojej wiedzy oceniają wymiar sprawiedliwości w swoim kraju, jeśli chodzi o niezależność sądów i sędziów.

Na tak zadanie pytanie 40 proc. uczestników badania z Polski odpowiedziało "raczej dobrze", a 5 proc. "bardzo dobrze". Wśród oceniających krytycznie (łącznie 44 proc.) odpowiedź "raczej źle" wskazało 32 proc., a "bardzo źle" - 12 proc.

Czytaj też: Borys Budka: Minister sprawiedliwości uwielbia krytykować sądy

Ocena dokonana przez polskich uczestników badania jest bardziej krytyczna niż średnia ocenia dla wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej. "Średnia unijna" wskazuje, że wymiar sprawiedliwości pod względem niezależności dobrze postrzega 52 proc. badanych obywateli UE, a odmienne zdanie ma 36 proc. respondentów.

Odpowiedź "raczej dobrze" wybrało 43 proc. obywateli UE, a "bardzo dobrze" - 9 proc. Odpowiedź "raczej źle" wskazało 24 proc., a "bardzo źle" - 12 proc.

Najlepsze oceny sądowej i sędziowskiej niezawisłości wystawili Duńczycy i Finowie; o niezawisłości swojego wymiaru sprawiedliwości jest przekonanych 88 proc. Duńczyków i 80 proc. Finów. Najsłabiej niezależność sędziów i sądów oceniają mieszkańcy Słowacji (tylko 21 proc. jest przekonanych o niezawisłości tamtejszego wymiaru sprawiedliwości), Bułgarii (23 proc.) oraz Włoch (25 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-25 lutego 2016 r. na ogólnoeuropejskiej reprezentatywna próbie 26 555 mieszkańców 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej w wieku 15 i więcej lat; próba ogólnopolska to 1000 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie przeprowadzono na zlecenie Komisji Europejskiej, techniką wywiadów telefonicznych (CATI). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • dar 2016-08-17 11:55:28
    Wielu sędziom nie chce się wejść w szczegóły sprawy i powołują biegłych, wśród których zdarzają się osoby zwane w środowisku prawniczym "biegły-przebiegły". Sędziemu nie chce się zweryfikować zgodności opinii biegłego z aktualną wiedzą bo i po co. Wszak nie musi, ma immunitet i jest "niezależny" więc wydaje pokraczny, "niezależny" wyrok. Osoba poszkodowana, wbrew obiegowym opiniom, jeśli nie jest ustosunkowana, jest bez szans. Takie są realia.
  • zed 2016-08-17 11:39:21
    Jeśli ktoś miał okazję uczestniczenia w teatrze absurdu, jakim bardzo często jest sala sądowa, ma zdecydowanie krytyczne zdanie o pracy sądu. Środowisko prawnicze, w rozmowach prywatnych, bardzo krytycznie ocenia stan prawny w Polsce. Wydawanie wyroków na podstawie sprzecznych z faktami dokumentami, to norma. Nie bez przyczyny Niemcy po zjednoczeniu pozbawili prawa wykonywania zawodu byłych sędziów i prokuratorów z NRD. W Polsce nie było żadnej weryfikacji. Tak jak w USA, sędzia i prokurator winien być wybierany przez wyborców w wyborach powszechnych na kadencję 5 lat. Nad sądami i prokuratorami winno mieć nadzór społeczeństwo aby nie dochodziło do wypaczania rozumienia słowa "sprawiedliwość".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA