REKLAMA

Zespół ds. polityki historycznej z Izraelem zostanie zaprezentowany jeszcze w tym tygodniu

  • Autor: GP
  • 30 stycznia 2018 08:50
Zespół ds. polityki historycznej z Izraelem zostanie zaprezentowany jeszcze w tym tygodniu Joanna Kopcińska w czasie posiedzenia rządu RP w grudniu 2017 r. (fot.Kanelaria Premiera RP/flickr.com/domena publiczna)

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska (PiS) we wtorek (30 stycznia) zaznaczyła, że dokładne informacje o polsko-izraelskiej grupie ds. nowelizacji ustawy o IPN poznamy jeszcze w tym tygodniu.

Starając się odpowiedzieć na narastające trudności w relacjach z Izraelem polski rząd wypracował rozwiązanie dwustronne, które zaprezentowano partnerom z Tel Awiwu. W myśl tej propozycji powstanie grupa ds. historycznych złożona z przedstawicieli obu krajów.

O tym, kiedy można się spodziewać konkretów związanych ze składem tego ciała, mówiła w Polskim Radiu rzecznik rządu poseł Joanna Kopcińska.

- Kto dokładnie znajdzie się w składzie i jak zaprojektowane będą prace tego zespołu, zaprezentujemy państwu najprawdopodobniej pod koniec tygodnia - padło na antenie ogólnopolskiej rozgłośni radiowej we wtorek (30 stycznia).

Polityk zaakcentowała także, że projekt nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) został uchwalony przez Sejm po długim okresie oczekiwania. - Był czas, żeby wziąć udział w dyskusji, żeby zgłaszać uwagi, również na etapie prac parlamentarnych - podkreśliła Kopcińska. - Obecnie projekt jest w Senacie - konkludowała i proponowała właśnie do wyższej izby parlamentu kierować zastrzeżenia. 

Czytaj też: Władimir Putin o II wojnie światowej

Choć nowelizacja była w Sejmie długo, a procedowana była tydzień, rzecznik rządu pytała nawiązując do sprzeciwu ambasador Izraela: - Cóż się wydarzyło od soboty, że jest tak duża burza medialna?"

O tym, że sprawę nowelizacji Ustawy o IPN chce poruszyć z ambasador Izraela Senat, uprzedzał też w tym tygodniu szef izby wyższej parlamentu. - Zapraszam ambasador Izraela Annę Azari do rozmowy - napisał w niedzielę (28 stycznia) na Twitterze marszałek Stanisław Karczewski.

Tymczasem inni polscy politycy rządowi jasno wyrażali się w poniedziałek, że sprawa ustawy i zawartych w niej zapisów musi być pochodną przekłamania, które dotarło do Izraela. Takie słowa wygłaszali m.in. Jarosław Gowin i Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA