REKLAMA

Zieliński: nasze służby przygotowane do ŚDM i szczytu NATO

  • Autor: PAP/JS
  • 10 lutego 2016 19:15
Zieliński: nasze służby przygotowane do ŚDM i szczytu NATO Pytany o ewentualne zagrożenia, Jarosław Zieliński powiedział, że weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne (fot. MSWiA)

· Sejmowa komisja ds. służb specjalnych przeanalizowała w środę, 10 lutego, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
· Oprócz spotkania z Zielińskim, rozmawiała też z reprezentantami MSZ, AW i ABW oraz straży granicznej, BOR, policji i straży pożarnej.

"Wszystko jest przygotowywane i realizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami wynikającymi z rozpoznanych zagrożeń" -  zapewnił po spotkaniu z komisją ds. służb specjalnych wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Pytany o ewentualne zagrożenia, powiedział, że weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne. "Stopień zagrożeń terrorystycznych dla Polski określany jest jako niski. To nas bardzo cieszy, ale co jakiś czas jest weryfikowane - co miesiąc zbiera się zespół ds. zagrożeń terrorystycznych i działań antyterrorystycznych i ocenia to" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że takie analizy będą czynione aż do dat tych wydarzeń oraz w ich trakcie. "Na razie takich sygnałów nie ma, ale mamy świadomość zagrożeń. To, że nasz kraj jest bezpieczny, to nas bardzo cieszy, ale wiemy też, że świat nie jest bezpieczny - dlatego będziemy czuwać" - zapewnił.

Zieliński przypomniał, że w trakcie procedowania jest odpowiednie rozporządzenie pozwalające na czasowe przywrócenie kontroli granic na czas ŚDM i szczytu NATO. "Mówimy o lipcu. Wszystkie dostępne, niezbędne sposoby kontroli będą podjęte. O szczegółach nie chciałbym mówić, ale Straż Graniczna ma w tym doświadczenie, bo już dwukrotnie kontrola była przywracana - w związku z Euro 2012 i szczytem klimatycznym" - powiedział.

"Tradycyjne metody kontroli będą podejmowane. Nie mówmy o szczegółach, by nie uprzedzać" - dodał.

"Czy każdy z dwóch milionów uczestników Światowych Dni Młodzieży może być bardzo dokładnie sprawdzony, odpowiadam: tak, będzie dokładnie sprawdzony zależnie od tego, w jakim miejscu ten uczestnik się znajdzie" - podkreślił.

Przewodniczący komisji Marek Opioła powiedział PAP po posiedzeniu, że środowe posiedzenie pozwoliło zapoznać się z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży na trzech poziomach - ministerstw: SWiA oraz spraw zagranicznych, służb specjalnych - zewnętrznych i wewnętrznych oraz na poziomie krajowym - służb zaangażowanych bezpośrednio w zabezpieczenie imprez - Straży Granicznej, policji, BOR i straży pożarnej.

"Poszczególne służby podkreślały, że będą potrzebować zwiększonych środków, tutaj ministerstwo SWiA przygotowało zabezpieczenie finansowe tych potrzeb" - powiedział Opioła. W resorcie spraw zagranicznych potrzeby, to zabezpieczenie mobilnych stanowisk do wydawania wiz - jest bardzo dużo wniosków spoza UE - z Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej, Afryki - poinformował Opioła.

Przewodniczący powiedział PAP, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji ws. włączenia Biura Operacji Antyterrorystycznych do Centralnego Biura Śledczego Policji. "Jest to na etapie rozmów w MSWiA i jest to sprawa otwarta. Będziemy to monitorować" - podkreślił.

"Służby - zewnętrzne i wewnętrzne - mówiły że zagrożenie na dziś jest na poziomie niskim, choć widząc, co dzieje się w Europie, wiemy, że może się to w każdej chwili zmienić" - mówił Opioła.

"Po tych spotkaniach mogę ocenić, że stan przygotowań jest dobry. Dobry, choć mamy jeszcze wiele znaków zapytania, dotyczących organizacji, przebiegu miejsc samych uroczystości. Służby mają wiele wariantów, wszystko jest na etapie przygotowań i ten etap jest na dobrym poziomie" - zaznaczył. "Komisja będzie monitorować te przygotowania" - dodał.

Zdaniem członka komisji Marka Biernackiego (PO) z informacji przekazanych posłom wynika, że służby dobrze przygotowują się do lipcowych wydarzeń w Warszawie i Krakowie.

"Prace trwają i przygotowania są prowadzone w sposób fachowy, profesjonalny, i na tym etapie wypełniają wszystkie standardy, które powinny zostać zachowane" - powiedział Biernacki. Nie chciał mówić o ewentualnych zagrożeniach i problemach. "Przedstawiły je Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale ta część była tajna" - powiedział.

Zdaniem Jarosława Krajewskiego (PiS) uzyskane informacje o przygotowaniach służb mundurowych i specjalnych do Światowych Dni Młodzieży świadczą o dobrym przygotowaniu do wydarzenia z udziałem papieża Franciszka. "Służby pracują na najwyższych obrotach, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ŚDM" - powiedział.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Leszek Suski w rozmowie z PAP zapewnił, że straż jest przygotowana do zabezpieczenia ŚDM. "Mamy wieloletnią praktykę przy takich wydarzeniach w kraju. Własnymi siłami i środkami straży jesteśmy w stanie to zabezpieczyć" - mówił.

"Mamy przygotowanych ludzi, są wstrzymane urlopy dla strażaków, będziemy też korzystać z jednostek OSP w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego" - podkreślił. "Dokonujemy kontroli obiektów, które są newralgiczne i znajdują się na terenie, gdzie będą się odbywać ŚDM, przygotowujemy swoich ratowników medycznych, udostępniamy swoje namioty pierwszej pomocy medycznej, czekamy na szczegóły wizyty" - powiedział PAP komendant.

Komendant główny policji inspektor Zbigniew Maj powiedział PAP, że jego formacja jest przygotowana w 100 proc. "Mamy zabezpieczone siły i środki. Małopolski i świętokrzyski garnizon, ale też policja w całej Polsce jest przygotowana na przyjazd papieża" - podkreślił.

Zabezpieczenie obu imprez - szczytu NATO i ŚDM - będzie kosztowało 66 mln zł. 23,7 mln wydane będzie w związku ze szczytem NATO, pozostała kwota - na ŚDM. "Musimy dokupić sprzęt, ale potem będzie wykorzystywany podczas innych zabezpieczeń" - powiedział insp. Maj.

Policja czeka na specjalną ustawę, która pozwoli m.in. przyspieszyć przetargi. "Optujemy też cały czas za jakimiś ograniczeniami w używaniu broni w czasie tych wydarzeń, przez osoby, które mają do niej uprawnienia. Chcemy, żeby w tym czasie tego nie było" - podkreślił KGP.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się msza kończąca ŚDM.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA