REKLAMA

Ziobro interweniuje w kwestii wyroku, który zapadł w Radziechowach na Śląsku

  • Autor: PAP/GP
  • 26 kwietnia 2016 12:54
Ziobro interweniuje w kwestii wyroku, który zapadł w Radziechowach na Śląsku Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest od niedawna prokuratorem generalnym. (fot.:twitter.com/ms_gov_pl)

Kara 25 lat więzienia dla Błażeja C., skazanego za zabicie studentki w Radziechowach koło Żywca (Śląskie), jest nieadekwatna do istoty popełnionego czynu i winy sprawcy - ocenił prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Polecił szefowi Prokuratury Regionalnej w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona, i domagał się dla Błażeja C. dożywocia.

Do zbrodni doszło we wrześniu 2014 r. 24-letnia studentka krakowskiej ASP odbywała w Radziechowach praktyki rzeźbiarskie, wynajmowała tam domek. Według ustaleń śledztwa miejscowy stajenny Błażej C. zabił kobietę, bo ta odrzuciła jego zaloty.

8 marca Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wymierzył oskarżonemu karę 25 lat więzienia, zastrzegając, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 20 latach. Ma także zapłacić 100 tys. zł na rzecz pokrzywdzonych.

Przeczytaj: Poseł PO pisze do Zbigniewa Ziobry

Błażeja C. oskarżała żywiecka prokuratura rejonowa. Jej szefowa Alicja Borowska poinformowała we wtorek, że wyrok został oceniony przez śledczych jako słuszny. Przedstawiciele Prokuratury Krajowej w komunikacie na temat tej sprawy napisali, że przestępstwa dokonywane ze szczególnym okrucieństwem wymagają zdecydowanej reakcji sędziów, a wymierzane przez nich kary powinny odpowiadać społecznemu poczuciu sprawiedliwości.

- W przypadku Błażeja C., który bił swą ofiarę, dusił ją i zadawał rany nożem, kara 25 lat pozbawienia wolności jest zdaniem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro nieadekwatna do istoty popełnionego czynu i winy tego sprawcy. Biorąc pod uwagę wyjątkowo drastyczny sposób zabójstwa oraz ogromne cierpienia kobiety tuż przed śmiercią, Prokurator Generalny osobiście zajął się sprawą - napisano w komunikacie Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej.

Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona, w części dotyczącej kary dla Błażeja C.

- W razie uchylenia zaskarżonego wyroku Prokurator Generalny prosi o złożenie wniosku o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawienia wolności, gdyż w przypadku Błażeja C. kara 25 lat więzienia wydaje się nosić cechy rażącej łagodności - oceniła Prokuratura Krajowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA