REKLAMA

Ziobro: Ze smutkiem słuchałem wypowiedzi na Kongresie Sędziów

  • Autor: GP
  • 07 września 2016 14:11
Ziobro: Ze smutkiem słuchałem wypowiedzi na Kongresie Sędziów Zbigniew Ziobro oskarżył sędziów o umniejszanie swojego autorytetu. (fot.:twitter.com/MS_GOV_PL)

• Minister sprawiedliwości zapowiedział fundamentalną reformę wymiaru sprawiedliwości.
• W ocenie wypowiedzi, które padły na Kongresie Sędziów Polskich, zarzucił przemawiającym, że nie wiedzą, co mówią.
• Zbigniew Ziobro, zapytany o to, czy PiS umniejsza autorytet sędziów, odbija piłeczkę i oskarża o to samych sędziów, zwłaszcza zebranych na Nadzwyczajnym Kongresie w Warszawie w sobotę (3 września).

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wyraził swoje zdanie o weekendowym (3 września) Kongresie Sędziów Polskich. Na tym spotkaniu około tysiąca osób orzekających wyroki w imieniu RP kontestowało sytuację prawną w Polsce. Z naciskiem w swojej krytyce na konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK).

W wywiadzie dla TVP, w środę (7 września) Ziobro mówił:

- Przygotowujemy daleko idące zmiany - reformę sądownictwa, która jest bardzo oczekiwana przez społeczeństwo - przekonywał Ziobro, nawiązując do złego obrazu sądownictwa w opinii publicznej. - Z głębokim smutkiem słuchałem wypowiedzi na Kongresie Sędziów. Sędziowie mówili o sobie, iż są nadzwyczajną kastą społeczną, a ta wypowiedź spotkała się z brawami. To jest bardzo smutny obraz.

Ziobrę zasmucił cały obraz spotkania polskich prawników.

- Osoba, która mówiła o kaście, nie wiedziała, co to słowo oznacza. Jeżeli są kasty nadzwyczajne, to są również i podkasty, i podludzie itd. Nie chcę tego dalej rozwijać, bo to się może źle kojarzyć - mówił Ziobro. - Mam nadzieję, że sędzia, która to powiedziała, nie miała tego na myśli, ale brak refleksji w części środowisk sędziowskich źle rzutuje dla całej korporacji.

Czytaj: Kongres Sędziów proponuje przekazać nadzór nad sądami do Sądu Najwyższego 

W dalszej części rozmowy Ziobro zapytany jak odpowie na zarzut, że PiS (i środowisko tej partii) umniejsza autorytet sędziów mówił, że jeśli coś to robi, to właśnie Kongres z soboty.

- To oni ustawiali w sposób całkowicie bezpodstawny kuratorów dla właścicieli mających po 120 i więcej lat, żyjących gdzieś za oceanem - nawiązał Ziobro do afer reprywatyzacyjnych w Warszawie. - Gdyby więc patrzeć na dobro sądownictwa, to właśnie te postępowania dyscyplinarne powinny być prowadzone przez samo środowisko w sposób bardzo skrupulatny i radykalnie eliminować z zawodu tych, którzy traktowali ludzi ze swoistą butą, pogardą.

Opozycja w ostatnich dniach zaatakowała posła i ministra Ziobrę na dwóch płaszczyznach. Politycy PO wystosowali do niego wniosek o delegalizacje Obozu Narodowo-Radykalnego i oczekują stanowczej reakcji, a PO wraz z Nowoczesną chce od ministra zrzeczenia się mandatu.

Posłowie opozycji argumentują, że łączenie funkcji ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego (nadzorującego śledztwa) i jeszcze posada delegata do Sejmu, to zbyt wiele funkcji jak dla jednej osoby.

Ziobro nie ma zamiaru rezygnować z którejkolwiek z funkcji, czy też zrzekać się mandatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA