REKLAMA

Zjednoczona Lewica: 2,5 tys zł płacy minimalnej, opodatkowanie księży

 • Autor: PAP
 • 11 września 2015 08:10
Zjednoczona Lewica: 2,5 tys zł płacy minimalnej, opodatkowanie księży Zjednoczona Lewica chce podnieść płacę minimalną do 2,5 tys zł. Fot. Flickr

Podwyższenie płacy minimalnej do 2500 zł miesięcznie, obniżenie wieku emerytalnego, zakaz bezpłatnych staży, wyprowadzenie religii ze szkół i opodatkowanie księży podatkiem dochodowym - to niektóre punkty programu Zjednoczonej Lewicy; zostanie on zaprezentowany na niedzielnej konwencji.

Postulaty programowe Zjednoczonej Lewicy dotyczą m.in. pracy, emerytur, podatków, zdrowia, edukacji, sprawiedliwości, pomocy społecznej oraz stosunków państwo-Kościół. 

"Równa płaca za równą pracę"

Wśród najważniejszych postulatów dotyczących pracy znalazły się m.in. podwyższenie płacy minimalnej do 2500 zł miesięcznie (w 2015 r. płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto).

Zjednoczona Lewica chce również, by minimalna płaca godzinowa wynosiła 15 zł, opowiada się też za zakazaniem bezpłatnych staży oraz "równą płacą za równą pracę".

W części dotyczącej emerytur znalazł się m.in. postulat obniżenia wieku emerytalnego. Koalicja - w której skład wchodzą m.in. SLD i TR - chce także, by do stażu pracy zaliczał się okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zjednoczona Lewica opowiada się też za wprowadzeniem podatku od spekulacyjnych transakcji finansowych.

Darmowe leki

Wśród postulatów dotyczących ochrony zdrowia umieszczono m.in. propozycje darmowych leków dla najuboższych seniorów. Koalicja opowiada się "przeciwko współpłaceniu za leczenie", jest też przeciwna przekształcaniu szpitali w spółki.

Według Zjednoczonej Lewicy publiczne samorządowe żłobki i przedszkola powinny być bezpłatne w wymiarze co najmniej ośmiu godzin dziennie.

Formacja opowiada się za podwyższeniem kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy społecznej i do świadczeń rodzinnych do poziomu minimum socjalnego oraz za podniesieniem zasiłku rodzinnego dla rodzin ubogich do wysokości 300 zł.

Atak na Kościół

Postuluje również likwidację Funduszu Kościelnego i wyprowadzenie lekcji religii ze szkół

Zgodnie z programem Zjednoczonej Lewicy, finansowanie katechizacji dzieci i młodzieży miałoby się odbywać ze środków kościelnych, księża natomiast mieliby zostać opodatkowani podatkiem dochodowym.

Koalicja opowiada się ponadto za usunięciem z Kodeksu karnego przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz likwidacją etatów kapelanów z wyjątkiem jednostek skoszarowanych.

W części dotyczącej sprawiedliwości czytamy m.in. o przeniesieniu spraw rozwodowych do sądów rejonowych i przywróceniu wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych w sądach rejonowych. Zjednoczona Lewica postuluje też skrócenie czasu postępowań sądowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Olo 2015-09-12 19:31:43
  A co z RP7 ? Podobno w Konstytucji juz w 1997r. napisali, że prawo nie może sięgać wstecz ? A co z PDM składanym razem z PIT.
 • eda50 2015-09-12 10:54:28
  Śmiechu kupa Przy Wiejskiej - lato czy też zima - ten sam kabaret wciąż i zapał. Kto za? Kto przeciw? Kto się wstrzymał? Kto puścił bonka? A kto złapał? Ciut piją przechodzone buty, choć pasowały do tej pory. Czubią się posły - jak koguty. Trzeba czymś błysnąć. Wnet wybory. Taka ta nasza polityka - wciąż zapatrzona na Mamonę. Kasiora z łapek się wymyka, koryto ciągną w drugą stronę... W komicznym berku - Wilk i Zając, jak się nie wygniesz - z tyłu d#pa. Do boju! Nie stój. Larum grają. Ojczyzna wzywa. Śmiechu kupa.
 • Anna 2015-09-12 09:47:49
  A najniższa emerytura po 35 latach ( i więcej ) - o tym się nie mówi.
 • tortury w Szymanach 2015-09-11 18:11:45
  Dziwne, że nie wprowadzili tego, kiedy rządzili. Pamiętam, że grupa trzymająca władzę uwielbia sprzedawać ustawy za pieniądze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA