REKLAMA

ZL: wyprowadzić religie ze szkół, opodatkować księży

  • Autor: PAP
  • 11 września 2015 17:08
ZL: wyprowadzić religie ze szkół, opodatkować księży Paulina Piechna-Więckiewicz: równe szanse to priorytet

Opodatkowanie księży podatkiem dochodowym, wyprowadzenie religii ze szkół, zakaz bezpłatnych staży, wysoka płaca minimalna i obniżenie wieku emerytalnego - to wybrane punkty programu Zjednoczonej Lewicy. W niedzielę program zostanie zaprezentowany podczas konwencji.

 

Postulaty programowe ZL dotyczą m.in. pracy, emerytur, podatków, zdrowia, edukacji, sprawiedliwości, pomocy społecznej oraz stosunków państwo-Kościół.

Wśród najważniejszych postulatów dotyczących pracy znalazły się m.in. podwyższenie płacy minimalnej do 2500 zł miesięcznie (w 2015 r. płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto). Zjednoczona Lewica chce również, by minimalna płaca godzinowa wynosiła 15 zł, opowiada się też za zakazaniem bezpłatnych staży oraz "równą płacą za równą pracę".

W części dotyczącej emerytur znalazł się m.in. postulat obniżenia wieku emerytalnego. Koalicja - w której skład wchodzą SLD, TR, PPS, UP i Zieloni - chce także, by do stażu pracy zaliczał się okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zjednoczona Lewica opowiada się ponadto za wprowadzeniem podatku od spekulacyjnych transakcji finansowych.

Darmowe leki, bezpłatne żłobki

Wśród postulatów dotyczących ochrony zdrowia umieszczono m.in. propozycje darmowych leków dla najuboższych seniorów. Koalicja opowiada się "przeciwko współpłaceniu za leczenie", jest też przeciwna przekształcaniu szpitali w spółki.

Według Zjednoczonej Lewicy publiczne samorządowe żłobki i przedszkola powinny być bezpłatne w wymiarze co najmniej ośmiu godzin dziennie.

Formacja opowiada się za podwyższeniem kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy społecznej i do świadczeń rodzinnych do poziomu minimum socjalnego oraz za podniesieniem zasiłku rodzinnego dla rodzin ubogich do wysokości 300 zł.

Likwidacja Funduszu Kościelnego, koniec z paragrafem o obrazie uczuć religijnych

Postuluje również likwidację Funduszu Kościelnego i wyprowadzenie lekcji religii ze szkół. Zgodnie z programem Zjednoczonej Lewicy, finansowanie katechizacji dzieci i młodzieży miałoby się odbywać ze środków kościelnych, księża natomiast mieliby zostać opodatkowani podatkiem dochodowym.

Koalicja opowiada się ponadto za usunięciem z Kodeksu karnego przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz likwidacją etatów kapelanów z wyjątkiem jednostek skoszarowanych.

W kwestii wymiaru sprawiedliwości koalicja postuluje m.in. przeniesienie spraw rozwodowych do sądów rejonowych i przywrócenie wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych w sądach rejonowych.

Wyrównywanie szans priorytetem

Wiceszefowa SLD Paulina Piechna-Więckiewicz mówiąc o priorytetach programu Zjednoczonej Lewicy podkreślała znaczenie m.in. kwestii praw pracowniczych i wyrównywania szans. Wskazywała na potrzebę powszechnego i bezpłatnego dostępu do przedszkoli i żłobków tak, by młodzi ludzie mieli szansę założyć rodzinę. - Bo to nie jest kwestia tego, czy chcą, czy nie. Muszą mieć możliwości - zaznaczyła.

Zapewniła, że koalicja myśli także o tym, jak osiągnąć wpływy do budżetu umożliwiające realizację postulatów. Zaznaczyła, że Zjednoczona Lewica proponuje m.in. wprowadzenie podatku od spekulacyjnych transakcji finansowych, funkcjonującego - jak mówiła - "w cywilizowanych krajach" czy podatku od aktywów bankowych. - To są kwoty miliardowe - dodała.

Pytana o postulat obniżenia wieku emerytalnego, czy miałby to być prosty powrót do stanu sprzed reformy emerytalnej, przywołała propozycję SLD i związków zawodowych, czyli uzależnienie przechodzenia na emeryturę od stażu pracy. Według tej propozycji Polacy mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Dopytywana o pomysł opodatkowania księży powiedziała z kolei, że jest to kwestia transparentności. "Tak, jak dzieje się to chociażby na Zachodzie, wszystkie wpływy muszą być opisane, muszą również członkowie i członkinie Kościoła mieć możliwość wglądu do tych wpływów. (...) Na tej podstawie na pewno księdza można opodatkować jak każdego obywatela". Jej zdaniem również wpływy na tacę powinny być opisywane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA