REKLAMA

Zmiana konstytucji. Nowa Ustawa Zasadnicza w 2021 roku?

  • Autor: aw/PAP
  • 03 stycznia 2018 06:35
Zmiana konstytucji. Nowa Ustawa Zasadnicza w 2021 roku? Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha (fot.prezydent.pl)

Nowa Ustawa Zasadnicza mogłaby powstać na stulecie Konstytucji marcowej, czyli w 2021 roku - powiedział minister Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

"Prezydent podkreśla, że ma to być Konstytucja obywatelska, a nie napisana bez udziału Narodu, tylko w gabinetach polityków. Dlatego koniecznie są szerokie konsultacje społeczne, które aktualnie prowadzimy, i potrwają one do wiosny" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Paweł Mucha.

Minister dodaje, że po zakończeniu konsultacji społecznych: "do stołu usiądą prawnicy, socjolodzy i inni eksperci, aby na podstawie konsultacji sformułować pytania referendalne, które będą częścią wniosku o zarządzanie referendum". "One będą na tyle konkretnie sformułowane, że będą określać kierunki zmiany Konstytucji" - podkreśla.

Minister Mucha podaje przykładowe pytania jakie mogą pojawić się w referendum. "Czy jesteś za zmianą Konstytucji, czy też jesteś za utrzymaniem obecnej Konstytucji? Czy jesteś za takim czy innym systemem, jeśli chodzi o model władzy wykonawczej, gdyż chodzi o to, aby ta władza była efektywnie sprawowana" - wymienia.

Mucha dopytywany o wnioski po dotychczasowych spotkaniach konsultacyjnych stwierdza, że: "są pewne rzeczy, które się powtarzają we wnioskach formułowanych przez różne środowiska. Takie jak głosy domagające się reformy wymiaru sprawiedliwości czy regulacji kwestii relacji prawo krajowe a prawo europejskie. Pojawiają się ponadto kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego."

"Pojawiają się też proste pytania i postulaty, jak ten, czy przepis w Konstytucji obroni nas przed likwidacją +500 plus+ czy podniesieniem wieku emerytalnego. Ludzie chcą też, aby Konstytucja lepiej gwarantowała ochronę naszych praw obywatelskich" - dodał minister.

"Jeśli wszystkie przygotowania dobrze przeprowadzimy, to nowa Ustawa Zasadnicza mogłaby powstać, tak jak mówił Pan Prezydent, na stulecie Konstytucji marcowej, czyli w 2021 roku" - ocenił minister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA