REKLAMA

Zmiany Kodeksie wyborczym, Katarzyna Lubnauer: To ostateczne pogrzebanie prawa do wyborów

  • Autor: PAP/AT
  • 15 grudnia 2017 13:35
Zmiany Kodeksie wyborczym, Katarzyna Lubnauer: To ostateczne pogrzebanie prawa do wyborów Szefowa Nowoczesnej skrytykowała zmiany w Kodeksie wyborczym (Katarzyna Lubnauer, fot.twitter.com/Nowoczesna)

Zmiany zawarte w noweli Kodeksu wyborczego oraz ustaw regulujących funkcjonowanie samorządu spowodują m.in. upartyjnienie PKW oraz ułatwią fałszowanie kart do głosowania - oceniła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

• Uchwalone w czwartek (14 grudnia) przez Sejm przepisy wyborcze, to ostateczne pogrzebanie demokracji - powiedziała Lubnauer.

• Spowodują one m.in. upartyjnienie PKW oraz to, że poprzez wprowadzenie nowej definicji znaku "x" na karcie głosowania - bardzo łatwo będzie fałszować kolejne karty do głosowania - oceniła.

• Przejęcie PKW daje możliwość wpływania na całą scenę polityczną - dodała

• Posłanki Nowoczesnej zaapelowały też do PiS i prezydenta Andrzeja Dudy o powstrzymanie zmian w sądownictwie.

Wprowadzenie zmian w sądownictwie - według Nowoczesnej - pogorszy sytuację Polski w Unii Europejskiej i grozi wprowadzeniem sankcji wobec naszego kraju.

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej, autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu.

Zmiany zawarte w noweli Kodeksu wyborczego oraz ustaw regulujących funkcjonowanie samorządu krytykowała na konferencji prasowej w Sejmie szefowa Nowoczesnej. Jak mówiła, spowodują one m.in. upartyjnienie PKW oraz to, że poprzez wprowadzenie nowej definicji znaku "x" na karcie głosowania - "bardzo łatwo będzie fałszować kolejne karty do głosowania". Wskazała przy tym, że kompetencje PKW, to nie tylko "zatwierdzanie wyborów", ale też "zatwierdzanie finansów partii politycznych". "Przejęcie" PKW daje w związku z tym - według Lubnauer - "możliwość wpływania na całą scenę polityczną".

Liderka Nowoczesnej odniosła się ponadto do zmian, zgodnie z którymi PKW powołuje komisarzy wyborczych na wniosek ministra spraw wewnętrznych. "Komisarz wyborczy po pierwsze zatwierdza, czy dany głos jest ważny, czy nieważny, ale przede wszystkim zatwierdza również listy wyborcze. Możemy mieć sytuację, w której zostaną odrzucone listy wyborcze, ponieważ komisarz wyborczy ministra Błaszczaka (...) będzie odrzucał listy wyborcze kolejnych komitetów. W ten sposób można zmienić wynik każdych wyborów, w ten sposób można spowodować, żeby w wyborach parlamentarnych startował tylko PiS" - mówiła Lubnauer.

Czytaj też: RPO krytykuje zniesienie głosowania korespondencyjnego

"To jest ostateczne pogrzebanie czegoś, co moglibyśmy nazwać demokracją, to jest pogrzebanie ostateczne prawa do wyborów" - oceniła szefowa Nowoczesnej.

Uchwalone przez Sejm zmiany zakładają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczona od wyborów samorządowych w 2018 r.; wprowadzają jednocześnie wydłużone, pięcioletnie kadencje rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. W poprawionych przepisach utrzymano ostatecznie jednomandatowe okręgi wyborcze, które będą obowiązywać w gminach do 20 tys.

Zmiany przewidują także wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych 2019 r. oraz zmianę sposobu wyboru PKW. Siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez TK, NSA i SN. Nowela wprowadza też nową definicję znaku "x" na karcie do głosowania, jako "co najmniej dwóch przecinających się linii", co w założeniu autorów ma zmniejszyć liczbę głosów nieważnych oddanych w wyborach. Uchwalone przepisy znoszą ponadto głosowanie korespondencyjne.

Posłanki Nowoczesnej odnosiły się też do prezydenckich ustaw o sądownictwie, nad którymi - prawdopodobnie jeszcze w piątek - ma głosować Senat. Kamila Gasiuk-Pihowicz i wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak przekonywały, że ich przyjęcie pogorszy sytuację Polski w UE.

"Apelujemy do nowo wybranego premiera Mateusza Morawieckiego, do członków rządu PiS, ale przede wszystkim do Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy o powstrzymanie tych wszystkich złych zmian w wymiarze sprawiedliwości, póki jest jeszcze na to czas" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA