REKLAMA

Zmiany na uczelni: Naliczanie i rozliczania dotacji na potencjał badawczy na nowych zasadach

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2017 11:51
Zmiany na uczelni: Naliczanie i rozliczania dotacji na potencjał badawczy na nowych zasadach Obecne przepisy zmuszają jednostki naukowe do krótkoterminowego myślenia o wydatkowaniu środków - mówi wiceminister (Teresa Czerwińska, fot.nauka.gov.pl)

• Przeglądamy przepisy, pod kątem zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych dla jednostek naukowych - zapowiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska.
• Chcemy rozliczać dotację w sposób zgodny z ustawą o finansach publicznych, ale nie chcemy przy tym produkcji nadmiernej biurokracji - wyjaśniła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Teresa Czerwińska.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Teresa Czerwińska przypominała, że w październiku 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustaw, których zadaniem było ograniczenie biurokracji na uczelniach. To jednak nie koniec działań resortu nauki, jeśli chodzi o uproszczenia w przepisach. "Teraz przeglądamy przepisy, pod kątem zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych dla jednostek naukowych" - powiedziała wiceminister.

Czytaj też: Rząd chce uprościć karierę na uczelni

Dodała, że jej resort zajmuje się obecnie m.in. uproszczeniem procedur naliczania i rozliczania dotacji na utrzymanie potencjału badawczego jednostek naukowych. Prace nad nowym rozporządzeniem już trwają, wiceminister spodziewa się, że wejdzie ono w życie w drugim kwartale br.

"Teraz każda jednostka w cyklu rocznym wnioskuje o środki na utrzymanie potencjału badawczego i składa raport rozliczający. Chcielibyśmy, by raport był ograniczony do niezbędnych elementów związanych z finansowym rozliczaniem przekazanych środków" - podkreśliła Czerwińska i oceniła, że taka zmiana będzie dla jednostek dużym odciążeniem.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA