REKLAMA

Zmiany w KRS: Ziobro podkreśla, że Andrzej Zoll jest obrońcą złego systemu

 • Autor: GP
 • 20 lutego 2017 10:15
Zmiany w KRS: Ziobro podkreśla, że Andrzej Zoll jest obrońcą złego systemu Zbigniew Ziobro kieruje resortem sprawiedliwości i prokuraturą w rządzie Beaty Szydło. (fot. twitter.com/MS_GOV_PL)

• Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) dla Zbigniewa Ziobry są konieczne i pożądane. Są częścią reformy usprawnienia działania sądownictwa w Polsce, przekonywał Ziobro w poniedziałek (20 lutego).
• Polityk akcentował, że jego krytycy (jak prof. Andrzej Zoll) tworzyli działający obecnie, zły system sprawiedliwości w kraju.
• Innego zdania jest np. publicysta Grzegorz Sroczyński, który podziela negatywne poglądy o zmianach w KRS pewnej części sędziów w Polsce.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro odnosił się do zmian jakie Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaproponować w wymiarze sprawiedliwości. Nie jest to łatwy temat dla ministra, bo opozycja, jak i znaczna część środowiska sędziowsko-prawniczego, ma krytyczne zdanie o zmianach. Co więcej sugeruje, że Ziobro ma polityczny nakaz uporządkowania wymiaru sprawiedliwości pod dyktando PiS.

- Jestem za tym, żeby sądy działały profesjonalnie i reprezentowały wysokie standardy etyczne i moralne - mówił w TVP 1 Ziobro. Polityk akcentował, że media w Polsce mają prawo, a nawet obowiązek, opisywać patologie w każdej sferze życia, także w sądownictwie. Dla Ziobry ten przywilej mediów musi być spełniany "niezależnie od tego czy dotyczy to sędziów czy polityków."

Część publikacji medialnych, które upubliczniały media sprzyjające rządowi, uznano w opinii publicznej, jako próbę szkalowania wymiaru sprawiedliwości.

Za jednego z kluczowych krytyków rządu spośród sędziów podaje się prof. Andrzeja Zolla. Jako byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego (TK) Zoll Ziobrę wiele razy krytykował. Prawnicy są kategorycznie odmiennego zdania wobec sporu o Trybunał Konstytucyjny, który rozpalał polską politykę w 2016 roku.

- Profesor Zoll czuje się obrońcą systemu, który tworzył, ale to jest zły system - powiedział Ziobro w TVP w poniedziałek (20 lutego).

Czytaj też: Wiceminister sprawiedliwości o ściganiu Donalda Tuska

Za najbardziej podstawowy element, który zostanie zmieniony w propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, należy uznać reformę Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Po zmianach, jeśli przejdą w obecnej formie przez Sejm, członków Rady będzie wybierał Sejm.

Ziobro ocenił, że zmiana metody wyboru sędziów do KRS to też element walki o "interes wszystkich sędziów."

- My występujemy w imieniu zwykłych Polaków - uzasadniał rolę, jaką rząd sobie stawia za nadrzędny cel Ziobro. - Nie występujemy w imieniu nadkasty sędziów - mówił.

Ziobro zaznaczał jeszcze, że każdej reformie, także tej w sądownictwie, towarzyszy idea podniesienia standardów etycznych w danym zawodzie.

Czytaj też: Prokuratura bada dalej sprawę wypadku w Oświęcimiu

- Jeżeli wchodzimy na salę rozpraw, musimy mięć zaufanie że sąd będzie działał w sposób obiektywny i bezstronny. Na pewno nie może być wrażenia, że może wchodzić w grę jakaś korzyść majątkowa - mówił Ziobro sugerując ewentualne łapówki.

Inne spojrzenie

W poniedziałkowym (20 lutego) "Dużym Formacie" zmiany w KRS krytykował publicysta Grzegorz Sroczyński. W przeciwieństwie do Ziobry, publicysta podzielił zastrzeżenia środowiska sędziowskiego i pisał:

- Sądy były dotąd niezależne. Jeśli zięć pana wójta chciał zbudować pod twoim oknem fermę norek, to mogłeś go w sądzie blokować i po pięciu latach wygrać - to o przewlekłości postępowań sądowych w Polsce, które jednak nie wykluczają wydania wyroku. - Rozwalenie niezależnej KRS oznacza, że wójt będzie mógł zadzwonić do wojewody, wojewoda do ministra, a minister będzie mógł nacisnąć dyrektora sądu i fermę ci zbudują. Będziesz się ciskać? Wtedy prokurator, też podległy ministrowi, wytoczy ci sprawę o zniesławienie. Na pewno tego chcesz? - pytał kończąc komentarz publicysta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • AntyPISdokrata 2017-02-21 09:03:15
  Do artamator: Zgadzam się z moim przedmówcą. Albo jesteś za głupi żeby zrozumieć profesora Zolla albo nie wiesz na czym polega interes naszego kraju czyli też jesteś głupi.
 • polak 2017-02-20 20:32:05
  Do artamator, jaki ty musisz być bezdennie głupi, choć słowo głupi do (...) to chyba nie wypada, wiec jaki ty jesteś kretyńsko głupi.
 • artamator 2017-02-20 15:48:57
  Profesor Zoll jest anty polakiem, zdrajcą , obrońcą interesów nie Polaków a kilka jego wypowiedzi pozostawiło mnie w szoku
 • Andrzej Dec 2017-02-20 11:18:56
  Zmiany w funkcjonowaniu sądownictwa są potrzebne. To jednak nie oznacza, że trzeba tam rewolucji. A już w żadnym przypadku nie upoważnia do naruszania podstawowej zasady trójpodziału władzy. Najłatwiejszym na dziś krokiem byłoby obsadzenie 600 wolnych etatów w polskich sądach. Jednak Ziobro nie robi tego, żeby mieć dodatkowy pretekst do krytyki. No i żeby obsadzić je "właściwymi ludźmi", kiedy już zniszczy KRS, tak jak to zrobili z Trybunałem Konstytucyjnym.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA