REKLAMA

Zmiany w lokalach wyborczych. Jest wiele niespodzianek

  • Autor: TM
  • 26 sierpnia 2015 08:29
Zmiany w lokalach wyborczych. Jest wiele niespodzianek W przyszłym roku zostaną wymienione wszystkie urny wyborcze. Fot. portalsamorzadowy.pl

W kodeksie wyborczym pojawi się wiele zmian. Wprowadzono je po interwencji PiS. Pierwsze nowości poznamy już podczas najbliższego referendum.

Prawo i Sprawiedliwość w trakcie wakacyjnych prac nad nowelizacją kodeksu wyborczego argumentowało konieczność wprowadzenia zmian.

Z 50 wniosków zgłoszonych przez polityków tej partii przeszło dziesięć - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że PiS było przekonane, że podczas ostatnich wyborów samorządowych doszło do licznych fałszerstw.

Nakładki już 6 września

W lokalach wyborczych pojawia się m.in. nakładki na spis wyborców.

Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej każda komisja ma otrzymać specjalną nieprześwitującą nakładkę na spis uprawnionych do głosowania. Nakładka będzie miała wycięte okienko o rozmiarach paska, na którym zapisane są dane pojedynczego wyborcy.

Nakładkę utajniającą nazwiska sąsiadów i domowników zobaczymy już 6 września w czasie referendum.

Można wszystko nagrywać 

Mężowie zaufania poszczególnych komitetów wyborczych zyskali prawo do nagrywania prac komisji przed otwarciem lokalu wyborczego i po jego zamknięciu.

Dzięki temu łatwiej będzie rozstrzygać sprawy sądowe pomiędzy członkami komisji a tymi, którzy kwestionują ich uczciwość. Nagrania będą mogły być użyte wyłącznie jako dowody w sądzie. Wykorzystanie ich do innych celów będzie groziło wysokimi karami finansowymi - argumentowali posłowie PiS.

Zmiany w głosowaniu korespondencyjnym

Zmieniły się też przepisy dotyczące głosowania korespondencyjnego. Dotychczas wystarczyło, by terytorialny pełnomocnik ds. wyborów podbił pieczęcią komisji kartę do głosowania i dostarczył ją w dwóch kopertach do osoby zainteresowanej.

Teraz pełnomocnik nie może już opieczętować karty sam. W tym celu do siedziby gminy muszą się zgłosić członkowie komisji, opieczętować kartę wyborczą i komisyjnie przygotować koperty.

Przezroczyste urny

Natomiast w przyszłym roku zostaną wymienione urny wyborcze. Muszą być przezroczyste (jedna kosztuje ok. 2 tys. zł).

Aby zapewnić wyborcy ma prawo do ochrony danych osobowych, każda komisja musi otrzymać od gminy odpowiednią liczbę kopert.

Gmina będzie musiała poinformować także wyborców o terminie i zasadach głosowania drukiem bezadresowym wysłanym na adresy domowe.

Ekspert: potrzebujemy innych zmian

Część z tych zmian jest nie do końca sensowna, ale da wyborcom dowód, że wybory są uczciwe. Chodzi o podnoszenie progu zaufania. Problem w tym, że nie zostały wprowadzone zmiany konieczne, tylko kosmetyczne. Konieczne zmiany to wzmocnienie finansowe i osobowe Krajowego Biura Wyborczego. Jeżeli chcemy mieć dobre wybory i kontrolę nad nimi, to musimy ponieść koszty. – ocenia Jan Niedośpiał, prawnik z Fundacji Stańczyka.

Dodaje, że teraz w trakcie kampanii wyborczej nie ma jawności wpłat na konta partii i ich na fundusz wyborczy. Także jawność wydatków na kampanie wyborcze już w trakcie kampanii zwiększyłoby kontrolę nad kampanią wyborczą, by mieć pewność, że mieści się w granicach prawa.

To takich zmian potrzebuje kodeks wyborczy - twierdzi Niedośpiał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA