REKLAMA

Znika 12-letni limit służby wojskowej dla szeregowych zawodowych

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 25 marca 2016 10:20
Znika 12-letni limit służby wojskowej dla szeregowych zawodowych Sejm VIII kadencji uchwalił nowelizację 30 stycznia, a prezydent podpisał ją 12 marca (fot. Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Wynika to z nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która wchodzi dziś (25 marca) w życie.
• Celem nowych przepisów jest stabilizacja zawodowej służby wojskowej.
• Nowelizacja znosi ograniczenia czasowe w pełnieniu przez żołnierzy zawodowych kontraktowej służby wojskowej.

Dotychczas kontrakty mogły być podpisywane łącznie na maksymalnie 12 lat. Zmiana pozwoli na utrzymanie w zawodowej służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy, co przyczyni się do podniesienia zdolności bojowych jednostek wojskowych. Ponadto dzięki nowelizacji żołnierze rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat, będą mogli ponownie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Nowelizacja jest podyktowana m.in. aktualnymi potrzebami służby wojskowej. Nowe rozwiązania są także odpowiedzią na oczekiwania dowódców poszczególnych szczebli kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi oraz żołnierzy zawodowych służby kontraktowej. Nowelizacja dotyczy w szczególności żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych.

Sejm VIII kadencji uchwalił nowelizację 30 stycznia, a prezydent podpisał ją 12 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA