REKLAMA

ZNP i ruchy rodziców wzywają do protestu przeciwko reformie edukacji

 • Autor: PAP/JS
 • 16 grudnia 2016 14:14
ZNP i ruchy rodziców wzywają do protestu przeciwko reformie edukacji Organizatorzy protestów wystąpili do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. (fot.twitter)

Pikieta przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, a na terenie kraju protesty przed urzędami wojewódzkimi - koalicja „Nie dla chaosu w szkole”, skupiająca m.in. ZNP, KOD i ruchy rodziców, wzywa, by 19 grudnia „wyjść na ulice” protestując przeciwko reformie edukacji.

Organizatorzy protestów wystąpili do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Chcą do niego apelować o zawetowanie prawa oświatowego i przepisów je wprowadzających.

Zgodnie z tymi ustawami, zlikwidowane zostaną gimnazja, przywrócone będą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

W środę ustawy uchwalił Sejm, w piątek pracuje nad nimi Senat.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywając do protestów alarmuje, że reforma edukacji jest "nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wprowadzenia poniosą samorządy". Według ZNP, tylko w dwóch pierwszych latach reformy ten koszt to 985 mln zł.

Pikiety planowane są na godz. 17.

Koalicja "Nie dla chaosu w szkole" w przekazanej informacji przypomina, że Sejm przegłosował ustawy oświatowe "nocą 14 grudnia", a prace w Senacie "ruszyły w tempie ekspresowym".

"Tzw. reforma edukacji jest wprowadzana pomimo zdecydowanego sprzeciwu środowisk, których dotyczy: rodziców, nauczycieli, samorządów, badaczy edukacyjnych, akademików, metodyków, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich" - podkreśla Koalicja.

"Ministerstwo Edukacji Narodowej, partia rządząca, pozostali głusi na wszelki protesty, manifestacje, słowa krytyki, kierowane do nich przez fachowców. Machina krzywdząca polskich uczniów ruszyła pełną parą" - głosi odezwa.

Według Koalicji teraz polską szkołę może obronić już tylko prezydent Andrzej Duda, "który jednoznacznie deklarował, że nie podpisze żadnej antyspołecznej ustawy".

"Wzywamy nauczycieli, rodziców - wszystkich, którym nie są obojętne losy polskiej edukacji i kształcenia młodych obywateli w naszym kraju do wyjścia na ulice!" - napisała Koalicja "Nie dla chaosu w szkole".

Pikieta przed Pałacem Prezydenckim ma się odbyć pod hasłem: "Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji".

Jej uczestnicy chcą wręczyć prezydentowi ponad 250 tysięcy podpisów zebranych w obronie obecnego ustroju szkolnego oraz kartki z życzeniami, by nie podpisywał ustaw oświatowych.

ZNP zapowiada jednocześnie, że w dniach 20-21 grudnia zarząd główny związku podejmie decyzję o tym, jak przebiegać będzie dalsza akcja protestacyjna przeciwko reformie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • PZPR znowu żyje 2016-12-16 14:54:21
  Do Norbert: Postkomuchy to PIS. Od odzyskania niepodległości nie było formacji która by w swoich działaniach tak przypominała jedynie słuszną partię z słusznie minionych czasów.
 • gość 2016-12-16 14:46:56
  Do Norbert: Nie pleć! Jakoś tylko ZNP walczy o swoich pracowników, w przeciwieństwie do Solidarności, która wypięła się na nauczycieli i kłania się Pis.
 • Norbert 2016-12-16 14:20:59
  hahahaa Post-komuchy jakie sobie ubranka poszyły... Poczytajcie sobie czym jest ZNP.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA