REKLAMA

ŻW będzie wspierać policję do 15 stycznia 2017 r. - zarządzenie premier

  • Autor: PAP/JS
  • 21 grudnia 2016 19:26
ŻW będzie wspierać policję do 15 stycznia 2017 r. - zarządzenie premier Patrole policji i ŻW są mieszane, zazwyczaj dwuosobowe (fot. www.mswia.gov.pl)

• Żandarmeria Wojskowa do 15 stycznia 2017 r. ma wspierać policję m.in. w patrolowaniu ulic.
• Premier Beata Szydło podpisała właśnie zarządzenie w tej sprawie; decyzja ma związek m.in. z zamachami w Turcji i Niemczech.
• Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się do niej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka już we wtorek (20 grudnia) powiedział, że szef MSWiA wystąpi z takim wnioskiem do premier ze względu na zamach w Berlinie. Zwracał uwagę, że policjanci są zaangażowani m.in. w Warszawie w zabezpieczenie wielu zgromadzeń; zbliża się też okres świąteczny, stąd wniosek o wsparcie ich przez ŻW.

W środę (21 grudnia) w Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie premier w tej sprawie. Wynika z niego, że "w związku ze wzrostem zagrożenia o charakterze terrorystycznym na terenie Europy oraz zamachami, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w Turcji i Niemczech, żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą w dniach 21 grudnia 2016 r. - 15 stycznia 2017 r. pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie kraju". Zarządzenie - jak podano - wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Ciarka, dopytywany powiedział, że patrole policji i ŻW są mieszane, zazwyczaj dwuosobowe. Widać je było na ulicach stolicy już we wtorek. Ponowił też apel, by zwracać uwagę na wszelkie podejrzane zachowania, pozostawiony bagaż czy nietypowo zaparkowane samochody i informować o tym służby.

Do ataku na terenie jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie doszło w poniedziałek wieczorem. Zginęło w nim 12 osób. Jedną z ofiar jest polski kierowca ciężarówki użytej do staranowania ludzi zgromadzonych na jarmarku. Według powiązanej z islamistami agencji Amak, odpowiedzialność za zorganizowanie zamachu wzięło na siebie Państwo Islamskie. Z kolei w Turcji zastrzelony został rosyjski ambasador Andriej Karłow.

Ostatnio ŻW wspierała policję w zabezpieczaniu obchodów związanych ze świętem niepodległości 11 listopada. Na mocy zarządzenia premier, żołnierze ŻW mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, przeprowadzić kontrolę osobistej, a gdy ktoś nie podporządkował się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet - w określonych w ustawie przypadkach - użyć broni palnej.

Na co dzień ŻW odpowiada za porządek i bezpieczeństwo żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska (ale w ściśle określonych przypadkach), a także osób przebywających na terenie należącym do armii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA