REKLAMA

Związek Gmin Wiejskich nie chce ograniczenia kadencji w samorządach

  • Autor: JP
  • 18 kwietnia 2016 22:44
Związek Gmin Wiejskich nie chce ograniczenia kadencji w samorządach „W zakresie praw wyborczych niech decydują sami wyborcy." (Fot.: zgwrp.pl)

• Związek Gmin Wiejskich RP wystosował komunikat w sprawie ograniczenia liczby kadencji w samorządach.
• Korporacja jest przeciwna zmianom. Wskazuje m.in. na brak rozwiązań w zakresie ochrony socjalnej wójtów po zakończeniu kadencji.

„Wobec niepokojących zapowiedzi ze strony parlamentarzystów o zamiarze ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (…) zgromadzenie ogólne wyraża stanowczy sprzeciw wobec zamiarów godzących w suwerenność wspólnot samorządowych” – czytamy w stanowisku ZGW.

Według związku propozycja „nic nie wnosi w kwestii rozwiązywania problemów samorządów, nie zawiera rozwiązań antykorupcyjnych, ochrony socjalnej wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz ich rodzin po zakończeniu kadencji oraz nie wykazuje żadnej koncepcji pożytecznego wykorzystania doświadczenia, wiedzy i umiejętności wysokiej klasy wielokadencyjnych menedżerów samorządowych”.

Jak wskazują samorządowcy, argumentem za ograniczeniem liczby kadencji ma być opinia niektórych parlamentarzystów, jakoby długiemu rządzeniu sprzyjało powstawanie patologii m.in. o charakterze nepotycznym.

„Argumenty na temat powstawania patologii w efekcie długich rządów nigdy nie zostały potwierdzone konkretnymi i wiarygodnymi danymi. Wręcz przeciwnie. Od wielu lat samorząd ze swoimi liderami cieszy się najwyższym zaufaniem społecznym do instytucji państwa” – czytamy w projekcie ZGW RP.

Samorządowcy uważają, że obecnie obowiązujące przepisy dostatecznie eliminują negatywne zjawiska. Są to według nich m.in. przepisy ustaw o samorządzie, Kodeksu Karnego, ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o referendum lokalnym.

„W zakresie praw wyborczych niech decydują sami wyborcy. Nie powinien za nich robić tego ustawodawca i politycy” – przekonują samorządowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA