REKLAMA

Związek Słowiański: więcej więzi ze Wschodem

  • Autor: parlamentarny.pl (Adam Sofuł)
  • 01 września 2015 11:05
Związek Słowiański: więcej więzi ze Wschodem Fot. Shutterstock.com

Związek Słowiański, który zarejestrował swój komitet wyborczy, to jedna z wielu partii, którą można by określić modnym ostatnio mianem antysystemowej. Dość zdecydowanie kwestionuje obecny porządek, zwłaszcza politykę zagraniczną.

Związek Słowiański, jak sama nazwa wskazuje, opowiada się za wzmocnieniem więzi z krajami byłego bloku wschodniego ze względu na wspólny słowiański rodowód. „Związek Słowiański broni praw i interesów Narodu Polskiego oraz dba o zachowanie jego słowiańskiej tożsamości. Cele swoje realizuje poprzez aktywne uczestnictwo w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym - czytamy w deklaracji programowej.

Aktywności ZS nie można odmówić. Partia ta chociaż szerzej mało znana, rejestrowała swoje komitety niemal we wszystkich wyborach. W ostatnich wyborach prezydenckich jej kandydatem był były poseł Samoobrony Zdzisław Jankowski, autor dwóch książek: „Zatrzymać grabież narodu” i „Sam w Sejmie jak Rejtan”. W swoim programie wyborczym postulował m.in. likwidację partii politycznych ze względu na ich antypolską działalność, wybory większościowe w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Jankowski nawoływał też do wyjścia z UE, w której członkostwo przyniosło większe straty niż II wojna światowa. - Trzeba budować Polskę od podstaw - głosił Jankowski.

Występujący w imieniu Związku Słowiańskiego kandydat miał również postulaty gospodarcze - by gałęzie przemysłu strategicznego, banki i bogactwa naturalne były własnością państwa, a służba zdrowia i szkolnictwo były bezpłatne.


Najwięcej zastrzeżeń do obecnej rzeczywistości Związek Słowiański ma, jeśli chodzi o politykę zagraniczną, a ściślej źle ukierunkowane sojusze. Zdaniem ZS Polska nie powinna szukać sojuszników na Zachodzie, skoro ma pod ręką takie kraje jak Białoruś i Rosja i z nimi właśnie powinna zacieśniać współpracę.

 Związek Słowiański to partia o stosunkowo długim rodowodzie - powstała w 2006 roku, przekształcając się z założonego dwa lata wcześniej stowarzyszenia o tej samej nazwie. Jej liderem jest Włodzimierz Rynkowski. Skupia m.in. byłych działaczy Samoobrony - jak wspomniany Jankowski wcześniej współtwórca ugrupowania Polska Patriotyczna, ale bliski jej jest również Zbigniew Witaszek (w jego lokalu dwa lata temu odbywał się kongres partii). Do jej kręgów zalicza się również Eugeniusz Sendecki, twórca Telewizji Narodowej, a także malarz Tomasz Awdziejuk. Partia wystawiała swoich kandydatów do sejmiku mazowieckiego w ostatnich wyborach samorządowych zdobywając 0,37 proc. głosów. Regularnie organizuje dyskusje i konferencje poświęcone przede wszystkim tematyce słowiańskiej wspólnoty, ale trafiają się również odczyty nt. samostanowienia i suwerenności KRDL. Związek Słowiański można zaliczyć do nurtu prorosyjskiego polskiej polityki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA