REKLAMA

Związki zawodowe szykują strajki: lekarze, górnicy, nauczyciele, celnicy

 • Autor: GP
 • 10 czerwca 2016 08:42
Związki zawodowe szykują strajki: lekarze, górnicy, nauczyciele, celnicy Protest w Warszawie w 2012 roku. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Po proteście pielęgniarek w CZD szykuje się serią kolejnych strajków.
• W czerwcu chcą protestować kolejne placówki zdrowotne, młodzi lekarze, górnicy.
• Nadal trwa spór rządu z celnikami. A to dopiero początek planowanych manifestacji.

Po proteście w Centrum Zdrowia Dziecka, w którym zawarto niedawno porozumienie, trwa spór ministerstwa finansów z celnikami. W nadchodzących miesiącach przewidywane są kolejne masowe protesty przedstawicieli innych zawodów, co może być poważnym testem dla rządu Beaty Szydło.

Niedługo może zacząć się strajk w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Też mają protestować pielęgniarki i personel medyczny. Załoga przegłosowała taką formę walki o swoje prawa. Do strajku pielęgniarek może dojść też na Dolnym Śląsku.

To nie koniec zapowiedzi w służbie zdrowia. Młodzi adepci sztuki medycznej mogą zorganizować strajk. Są niezadowoleni z niskich płac. Pensje wypłaca im ministerstwo zdrowia, stąd to właśnie ten resort będzie obiektem ich strajku 18 czerwca. Sprzed budynku ministerstwa przejdą ulicami Warszawy pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Spodziewane jest kilka tysięcy osób.

Czytaj: Kto w Europie jest euroentuzjastą?

Jest też nierozstrzygnięty protest celników, którzy walczą o pracę, gdy wejdzie w życie nowa regulacja ich zatrudnienia. Tutaj czoło protestującym stawić musi minister Paweł Szałamacha.

W poniedziałek (13 czerwca) będzie miał miejsce w Warszawie kolejny poważny strajk. Górnicy zdecydowali się na protest, bo kopalnia Makoszowy ma poważne problemy ze zbytem na węgiel.

Dalsze protesty latem, to 27 czerwca. Gdy Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjedzie do stolicy. Głównym postulatem ZNP jest bardzo trudna sytuacja zawodu, w którym po miesiącach letnich przewidywane są masowe zwolnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • truda 2016-06-14 14:57:37
  Do lanc: Przekonasz się ,że to nie propaganda opozycji .Tylko smród po pis-dzielcach zostanie
 • dusia 2016-06-14 10:06:27
  Do lanc: Jak zwykle, wszystkiemu winna opozycja. Rząd w większości złożony z PiS ale winna opozycja. To jakaś mantra?
 • Antydebil 2016-06-14 00:29:19
  Do AK: jak ten rząd debili do dziś nie wie, ile dzieci pójdzie do przedszkola a ile do 1 klasy za 3 miesiące. To jak może przewidziev6, ilu nauczycieli ma zatrudnić za 4 lata? !
 • AK 2016-06-13 08:54:17
  Kształcenie w zawodach takich jak nauczyciele powinno być dostosowane do potrzeb rynku i regulowane przez rządREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA