REKLAMA

Związki zawodowe wyjdą na ulice? W tle obniżenie wieku emerytalnego

 • Autor: Rynekseniora.pl
 • 30 czerwca 2016 12:49
Związki zawodowe wyjdą na ulice? W tle obniżenie wieku emerytalnego OPZZ nie jest zadowolone z dotychczasowego stanowiska rządu w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Fot. Piotr Waniorek

• Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest zawiedzione projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu.
• Jeśli rząd nie uwzględni ich propozycji, nie wykluczają ulicznych protestów.

OPZZ liczyło na to, że wrócą stare zasady przechodzenia na emeryturę, czyli kobiet w wieku 60 lat, a mężczyzn - 65, oraz że prawo do emerytury uzyskają, niezależnie od wieku, także ci, którzy przepracowali określoną liczbę lat - informuje "Rzeczpospolita". 

Jednak w projekcie ustawy, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu, prawo do emerytury daje staż pracy - 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat dla kobiet - ale dotyczy to tylko osób, które osiągnęły odpowiedni wiek: mężczyźni 65 lat, a kobiety 60.

Stosunkowo młody emeryt mógłby równocześnie pobierać świadczenia i dorabiać. Połączenie stażu pracy z wiekiem ogranicza taką możliwość.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz nie wykluczył na łamach "Rz", że niezadowolenie związków z tego, jak obecna władza rozwiązuje sprawę emerytur, zaprowadzi je na ulicę.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • wypalony 2016-11-20 20:44:21
  rząd olał związki OPZZ i solidarność- liczą się z pracodawcami i lewiatanem bo spadło by bezrobocie i kto by u nich pracował na czarno lub 1/4 etatu
 • 60 latek 2016-11-20 19:55:17
  40 lat pracy dla wszystkich łącznie z policją , wojskiem i sędziami -to jest sprawiedliwe
 • TenSam 2016-07-01 16:53:44
  Jest to celowe działanie obecnych związków. Pytam się gdzie byli jak podnosił tusek-bandyta wiek emerytalny ? A gdzie byliście w akcji OFE ? Teraz chcecie wsadzać nóż w plecy - w obecny rząd. To sabotaż. Mam za sobą 2 poważne operacje i pracuję już 50 lat, i gotów jestem dalej pracować, aby swoim wysiłkiem wspomóc działania rządu !!!! Nie dajmy się prowokować !!!!!
 • jaro 2016-07-01 10:03:40
  Oszukali Polskę i Polaków ! Mam dość obiecanek PiS bis ! Dużo robią szumu a konkretów brak tak samo dotyczy to pielęgniarek, nauczycieli, górników, celników itd. Można bez końca a miało być tak pięknie !
 • beny 2016-06-30 21:00:19
  Do Stanisław Komosa: mylisz tematy ,co mają kobiety ,mężczyźni ,może geje jeszcze -jakieś podziały robicie- jak już to mundurowi itp.Okres składkowy się powinien liczyć i koniec.
 • nawi 2016-06-30 19:03:12
  Bardzo chętnie pójdę na ten protest. PIS wykręca się teraz ogonem, wypina się na postulaty tych, dzięki którym jest przy korycie,ostatni raz głosowałem na tych jak się okazuje oszustów.
 • martin 2016-06-30 13:42:36
  Co do równo uprawnienia zgadzam się ze kobiety powinny tak samo długo pracować jak mezszyzni , renta po 65 roku zycia lub przepracowane lata - Prezydent obiecywał niech dotrzymuje słowa a z geby tylka nie robi . kto temu rządowi nie stawiał warunków czy grozie strajkami chociaż jest od 8-miu miesięcy przy ""sterach ??? chyba tylko babcie klozetowe . Ja się nie dziwie ze powstali KOD.ziarze , czy inne grupy przeciw temu rządowi gdyż za czasów rządów peowcow i ludowców musieli siedzieć cicho bo jak ktoś się wychylił z zaczął strajkować to policja palami i strzelbami wybijała im pomysł z łbów . Dzisiaj przy pełnej demokracji i wolności słowa każdy mordę otwiera i cos chce nie dając nic w zamian tylko zada bo wie ze nie zostanie pobity i zamknięty przez policje .
 • Stanisław Komosa 2016-06-30 13:02:55
  Według wszelkich danych kobiety w Polsce żyją o wiele dłużej od mężczyzn- a ponadto domagają się równości- to niby dlaczego mają pracować pięć lat krócej? Oczywiście do stażu pracy można zaliczyć okres wychowawczy nad dziećmi, ale poza tym to brak głębszych uzasadnień, no chyba że polska dżentelmenami stoi?, i stać nas na nonszalancję na koszt innych ,ba nawet własnych dzieciREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA