REKLAMA

Zwiększono środki Kancelarii Senatu o ponad 2,5 mln zł

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lutego 2016 15:36
Zwiększono środki Kancelarii Senatu o ponad 2,5 mln zł Wydatki majątkowe Kancelarii Sejmu wzrosną o 4,3 mln zł (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

· Senacka komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała 5 lutego ustawę budżetową na 2016 rok w części dotyczącej Kancelarii Sejmu.
· Wydatki majątkowe Kancelarii Sejmu wzrosną o 4,3 mln zł.
· Zarekomendowano też zwiększenie środków Kancelarii Senatu o ponad 2,5 mln zł.

Jak poinformował na posiedzeniu komisji wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn, w 2016 r. planowane wydatki Kancelarii wyniosą 453 mln 401 tys. zł. Z tego - jak informował Węgrzyn - ponad 84 mln zł przeznaczono na świadczenia dla pracowników, ponad 319 mln - na wydatki bieżące i ponad 49 mln zł na wydatki majątkowe.

Według Węgrzyna, wydatki na wynagrodzenia zmniejszą się z porównaniu do ubiegłego roku o 2,4 mln zł - czyli 2,8 proc. Jak mówił wiceszef Kancelarii, jest to związane z tym, że 2015 r. był rokiem wyborczym, w związku z czym przeznaczono wtedy dodatkowe środki m.in. na odprawy dla posłów, którzy nie zostali ponownie wybrani.

Węgrzyn poinformował, że zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów, pracownicy Kancelarii otrzymają w 2016 r. 5 proc. podwyżkę wynagrodzeń. Nie zaplanowano natomiast wzrostu środków na świadczenia socjalne.

Wydatki majątkowe Kancelarii Sejmu, według Węgrzyna, wzrosną o 4,3 mln zł. "Ma to m.in. związek z rozpoczętymi na początku lutego pracami nad budynkiem dla potrzeb sejmowych, z garażami i łącznikiem podziemnym" - poinformował wiceszef Kancelarii.

Dodał, że oprócz tego zaplanowano utworzenie sali do obrad tajnych, z której korzystać będzie nie tylko obradująca w tym trybie sejmowa komisja ds. służb specjalnych, ale również inne komisje, np. obrony narodowej, które będą chciały procedować niejawnie.

Ponadto - mówił Węgrzyn - zaplanowano wydatki na stworzenie nowoczesnego centrum operacyjnego Straży Marszałkowskiej, przebudowę otrzymanego za darmo od ministerstwa skarbu państwa budynku przeznaczonego na przeniesienie części zbiorów bibliotecznych i archiwalnych oraz remont klimatyzacji w sejmowym budynku G.

Według Węgrzyna przychody Kancelarii wyniosą ok 1,3 mln zł, a ich głównym źródłem jest wynajem lub dzierżawa pomieszczeń.

Na posiedzeniu komisji zaprezentowano też planowane wydatki Kancelarii Senatu - na 2016 rok jest to 155 mln 695 tys. zł. Według szefowej Kancelarii Senatu Ewy Polkowskiej, ogólnie budżet Kancelarii w 2016 r. wzrośnie o 60,5 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku, co ma związek z przejęciem przez Senat opieki nad Polonią.

Polkowska zaznaczyła, że w 2016 r. środki te będą wydatkowane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu.

Jeśli chodzi o pozostałe 97 mln 696 tys. zł - mówiła Polkowska - jest to kwota mniejsza o 2 mln 501 tys. zł niż ta, którą pierwotnie planowano w projekcie ustawy budżetowej.

Polkowska podkreśliła, że zarobki urzędników nie są wysokie, a w związku z przejęciem przez Senat opieki nad Polonią liczba zadań kancelarii wzrośnie. Dlatego - mówiła - jej zdaniem zabrana kwota powinna zostać przywrócona.

Członkowie komisji poparli ten postulat i zarekomendowali zwiększenie budżetu Kancelarii Senatu o 2,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA