REKLAMA

Zybertowicz po odmowie nominacji generalskich: Obóz dobrej zmiany jest jednością

  • Autor: GP
  • 11 sierpnia 2017 11:05
Zybertowicz po odmowie nominacji generalskich: Obóz dobrej zmiany jest jednością Andrzej Duda zdecydował, że 15 sierpnia, w Dzień Wojska Polskiego (WP) nie będzie nominacji nowych generałów. (fot.:Dowódctwo Generalne WP/twitter.com)

Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz nie postrzega odmowy nominacji generalskich Andrzeja Dudy jako elementu walki z szefem MON. Profesor podkreśla, że to różnica stanowisk i podejścia do tempa zmian.

• Zybertowicz ocenił, że różnice zdań w obozie władzy są i będą, co nie zmieni jednak kierunku reformowania kraju przez PiS.

• Opozycję polityk posądził o próbę budowania w obozie władzy narracji konfliktowej.

• W tle sprawy nominacji generalskich pojawia się gen. Jarosław Kraszewski z BBN, którego sprawdza Służba Kontrwywiadu Wojskiego (SKW).

 

Po tym, jak opinia publiczna usłyszała, że Andrzej Duda poróżnił się z Antonim Macierewiczem w kwestiach awansów generalskich, skomentowano szeroko tę sytuację. Więcej, duża część opinii publicznej zaczęła postrzegać sprzeciw prezydenta jako kolejną odsłonę konfliktu o kształt reformy armii między Dudą i Macierewiczem.

Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta skomentował tę sytuację, przypominając ministrom rządu, że nie mogą pomijać głowy państwa w swoich propozycjach. Jego słowa można skierować także do Zbigniewa Ziobro, który miał przygotować zmiany w sądownictwie bez wnikliwej konsultacji z prezydentem.

Andrzej Zybertowicz, źródło: youtube.com
 

Andrzej Zybertowicz wpisał się w podobny ton w piątek (11 sierpnia), kiedy w Polskim Radiu, w Programie Pierwszym, dopytywano go o kwestie generalskie. Po pierwsze doradca prezydenta przypomniał, że wbrew informacjom prasy z początku sierpnia, było 14 wniosków o nominacje generalskie a nie 46, co powinno już zmniejszyć napięcie wokół całego sporu.

Po drugie profesor akcentował, że "obóz dobrej zmiany jest jednością" która może, mimo to,  "przeżywać poważny test".

- Będąc jednością na poziomie wizji przebudowy Polski (chodzi o obóz władzy - red.), musi pamiętać, że są różnice zdań co do trybu, sposobu i tempa zmian - dodawał cytowany. To właśnie w owo tempo ma się wpisywać spór o generałów. Macierewicz w ocenie Zybertowicza chce dokonywać zmian szybciej, co Duda być może zdecydował się hamować.

Czytaj też: Premier rozmawiała z prezydentem o awansach generalskich

Pozycja i waga urzędu prezydenta sprzyja bowiem bardziej sumiennej i spokojniejszej analizie zgłaszanych propozycji. - Prezydent stara się być kimś, kto stwarza przestrzeń odbudowy wspólnoty - dodawał jeszcze na antenie Polskiego Radia współpracujący z prezydentem socjolog.

W kwestii odbioru społecznego konfliktu o generałów Zybertowicz nie był zadowolony rozegraniem tego przez rząd. Uznał bowiem, że udało się sprawę nominacji generalskich wykorzystać przez PO i Nowoczesną. Obie partie upatrują w kolejnych niezgodnościach w działaniu prezydenta i MON rozdźwięku między PiS i ośrodkiem skupionym wokół Andrzeja Dudy.

- Totalna opozycja zachowuje się tak, jakby chciała ugruntować przekonanie, że nie jesteśmy w stanie się ze sobą dogadać - stwierdził Zybertowicz.

Premier pisze do prezydenta

W kwestii odwołania nominacji w wojsku zabrała też głos premier, która pisała w czwartek (10 sierpnia) do prezydenta. Jej list miał być opowiedzeniem się po stronie MON w sprawie generałów, choć nawoływał też do umiarkowanego szukania dialogu.

Czytaj też: Posłowie Kukiz'15 nie będą na obchodach WP, które organizuje MON

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił w czwartek, że w stanowisku premier podniesiono zwłaszcza  sprawę gen. Jarosława Kraszewskiego (BBN), który stał się elementem debaty na linii MON - Kancelaria Prezydenta. Sprawdza go Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

- Postępowanie względem generała Kraszewskiego jest w toku, pani premier wyraziła oczekiwanie, że zostanie ono zakończone bez zbędnej zwłoki - zaznaczył Bochenek.

Opozycja patrzy na brak nominacji

To, co się dzieje wokół gen. Kraszewskiego i nominacji generalskich, nie ucieka także opozycji. Jak wspominał cytowany wcześniej profesor Zybertowicz, opozycja podkreśla marginalizowanie prezydenta przez MON w polityce wobec wojska i obronności.

Czytaj też: Katarzyna Lubnauer o "ogrywaniu" prezydenta przez szefa MON

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA