REKLAMA

Były premier Rumunii doczekał się wyroku sądu

  • Autor: PAP/PSZ
  • 10 maja 2018 21:19
Były premier Rumunii doczekał się wyroku sądu Łuk Triumfalny w Bukareszcie (fot. Shutterstock)

Sąd w Bukareszcie uniewinnił w czwartek byłego premiera 45-letniego Victora Pontę od zarzutów fałszerstwa, unikania płacenia podatków oraz prania brudnych pieniędzy.

Prokuratura zapowiedziała złożenie apelacji.

Ponta, były członek rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), był premierem w latach 2012-15. Zrezygnował po pożarze w jednym z klubów nocnych w Bukareszcie, który spowodował masowe protesty uliczne.

Zarzuty dotyczyły czasów kariery prawniczej Ponty i były częścią szeroko zakrojonego śledztwa dotyczącego korupcji. Ponta wcześniej zaprzeczał, by dopuścił się nieprawidłowości.

Według Krajowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA), działania wobec "oskarżonego Ponty" dotyczyły zarzutów fałszowania dokumentów, współudziału w unikaniu podatków oraz prania pieniędzy. Chodzi o okres od 2007 roku do - według różnych źródeł - 2008, 2009 lub 2011 roku. Miał on też w 2011 roku, na rok przed objęciem stanowiska premiera, przyjąć 50 tys. euro od swego dawnego wspólnika Dana Sovy, a później dwukrotnie mianował go ministrem. Według śledczych Ponta wystawił fałszywe rachunki datowane na 2007 i 2008 rok, kwitując rzekome honoraria, jakie miał otrzymać za usługi prawnicze dla kancelarii Sovy. Aktywa należące do premiera zostały tymczasowo przejęte.

Oskarżenie Ponty przez prokuraturę w lipcu 2015 roku spowodowało, że ustąpił on ze stanowiska przewodniczącego rządzącej PSD. Twierdził, że zarzuty przeciwko niemu są motywowane politycznie, a on sam jest ofiarą "próby zamachu stanu", zorganizowanego przez opozycję we współpracy z wymiarem sprawiedliwości.

Organizacja Transparency International plasuje Rumunię wśród najbardziej skorumpowanych państw Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA