REKLAMA

Kosowo dzieli kraje Unii Europejskiej przed szczytem w Sofii

  • Autor: PAP/PSZ
  • 03 kwietnia 2018 14:50
Kosowo dzieli kraje Unii Europejskiej przed szczytem w Sofii Do szczytu ma dojść w stolicy Bułgarii - Sofii (fot. Shutterstock)

Serbia, Hiszpania, Cypr i Rumunia zamierzają zbojkotować szczyt unijny poświęcony europejskiej integracji Bałkanów Zachodnich, który Bułgaria planuje zorganizować 17 maja w Sofii w ramach swego przewodnictwa w Unii Europejskiej - donoszą bułgarskie media.

Brak zgody na udział w szczycie, w którym uczestniczy Kosowo, wyraziły już w Unii Europejskiej Hiszpania, Cypr i Rumunia. Są to trzy z pięciu państw unijnych, obok Słowacji i Grecji, które dotychczas nie uznały niepodległości Kosowa i nie zgadzają się z obecnością jego prezydenta Hashima Thaciego na szczycie. Hiszpański premier Mariano Rajoy jako pierwszy oświadczył na początku roku, że nie przyjedzie do Sofii, jeżeli będą tam obecni przedstawiciele Kosowa.

Po wydaleniu przedstawiciela władz Serbii z Kosowa i wyjściu partii serbskiej mniejszości z kosowskiego rządu Belgrad oświadczył, że nie może uczestniczyć w szczycie wraz z Kosowem. Serbska premier Ana Brnabić uznała obecność przedstawicieli Kosowa w spotkaniu w Sofii za "polityczny nonsens". "Kosowo nawet teoretycznie nie może być tam obecne. Kosowo nie jest państwem, a regionem w ramach Republiki Serbii" - mówiła Brnabić, cytowana przez bułgarską agencję informacyjną BGnes. Jak dodała, stanowisko takie podziela pięć państw unijnych.

Według serbskiej premier udział jej kraju w szczycie będzie zależeć od decyzji Prisztiny w sprawie powołania stowarzyszenia serbskich gmin w Kosowie. Brnabić zaznaczyła, że Belgrad jest zainteresowany udziałem w spotkaniu, a członkostwo w UE jest strategicznym celem Serbii.

Według informacji bułgarskich mediów kraje, które nie uznały Kosowa, mogą wysłać swoich przedstawicieli na kolację poprzedzającą oficjalne rozpoczęcie szczytu, a na samym spotkaniu mogą być reprezentowane przez inne państwa unijne.

Integracja Bałkanów Zachodnich z UE jest priorytetem bułgarskiej prezydencji w Radzie UE, którą ten kraj pełni w pierwszym półroczu 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA